CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yüksek enflasyon ve fahiş zamlar nedeniyle geliri giderine yetmeyen vatandaşın, esnafın bankalara olan kredi borçlarının katlandığını belirterek, “KOBİ’lerden çiftçiye, vatandaştan esnafa memlekette bankalara borçlu olmayan yok” dedi.  Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan kredi borçlarının bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 37,4 (781 milyar lira) artarak 2,9 trilyon liraya yükseldiğini kaydeden Bulut, KOBİ’lerin zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan kredi borçları ise 52,3 milyar lira olduğunu bildirdi.

ÇİFTÇİ DE BORÇLU

Gürer “BAĞ-KUR’lulara Verilen Söz Tutulsun” Gürer “BAĞ-KUR’lulara Verilen Söz Tutulsun”

Üreten, emek veren ancak emeği tarlada kalan çiftçinin de borç harç içerisinde olduğunu kaydeden Bulut, tarım sektörünün bankacılık sistemine olan borçlarının bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 48,1 oranında artarak temmuz ayında 487,5 milyar liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti. Sektörün kamu bankalarına olan borçlarının yüzde 52,3 artarak 415,9 milyar liraya çıktığını belirten Bulut, özel bankalara olan borçların ise yüzde 10,9 artarak 71,5 milyar lira olduğunu ifade etti.  Bulut, “Tarım Sektörün zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan kredi borçları ise 2,2 milyar lira” dedi.

VATANDAŞ  BORÇ İÇİNDE

Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin 18 - 25 Ağustos haftasında 40,5 milyar lira artarak 2 trilyon 374 milyar liraya kadar tırmandığını kaydeden Bulut, “Tüketici kredilerinde 15,5 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 25 milyar liralık artış yaşandı. Yıl başından bu yana ise tüketici kredileri yüzde 31,6 oranında artarak 1 trilyon 474 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 98 oranında artarak 901 milyar liraya yükseldi. Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan kredi alacakları ise yılbaşından bu yana 8,1 milyar liralık artışla 38,4 milyar liraya çıktı. Vatandaşların TOKİ’ye de 46 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞ BANKALARIN KAPISINDA

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın da esnafın da gırtlağına kadar borç batağına saplandığını kaydeden Bulut, kirasını, faturalarını ödeyemeyen, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorluk çeken vatandaşın, iş yerini çeviremeyen esnafın borcu borçla kapatmak için bankaların kapısını aşındırdığını söyledi.