İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, kışın gelmesiyle vatandaşın sıkıntılarının artacağına dikkat çekti. İYİ Partili Çulhaoğlu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1 Eylül 2022’ye adım attığımız ilk dakikalarda zamlar peş peşe geldi. 2021 Nisan ayından beri söylüyoruz, bu iktidar şimdiden önlemlerini alsın, önümüzdeki kış ve 2022 çok zor geçecek, vatandaşlarımız daha fazla mağdur olmasın diye. Nitekim iş bilmez, liyakat sahibi olmayan, vatandaşlarından kopmuş bu iktidar her şeyi vatandaşımızın omzuna yüklemeye, cebinde olmayan paraya göz dikmeye, zam üstüne zam yapmaya devam etmektedir. 
İktidar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu aracılığıyla 1 Eylül itibarıyla Doğalgaza konut tarifesinde yüzde 20,4, sanayi tarifesine de yüzde 50,8, elektrik üretimi amaçlı tarifeye de yüzde 49,5 oranında zam yaptı.
Elektrik ise konut ve tarımsal kullanımda yüzde 20, kamu ve özel hizmet sektörü için yüzde 40, sanayi için ise yüzde 50 oranında zamlandı.
İşin kötü tarafı da, her zaman yaptıkları gibi bunu vatandaşlarımızı üzmeyecek oranlarda küçük zam olarak açıkladılar. İktidara göre bu oranlar küçük olabilir ama, vatandaşlarımız zaten zar zor geçiniyorken, ev ekonomisi dibe vurmuşken, okullar açılacakken, yoksulluk artmış ve sosyal yardım alanların sayısı 1.6 Milyon haneyi aşarak 4 Milyonu geçmişken, kredi kartları patlamışken, icra dosyalarının sayısı 24 Milyonu aşmışken, çarşı-pazar yangın yeriyken, işsizlik her geçen gün artarak tavan yapmışken yapıldı bu zamlar. Ne küçüğü.
Bu yapılan zamlar vatandaşımızın yiyeceğinden giyeceğine yüzde yüz zam olarak yansıyacak, daha çok geçim sıkıntısı ve yoksulluk getirecek. Vatandaşlarımızın ekmeğine kan doğruyorsunuz bari küçük zam diye dalga geçmeyin insanlarımızla.
İyi Parti Grubu Milletvekilleri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden defalarca ifade ettik.
Bu iktidar Kanun Hükmünde Kararnameler ile Türkiye Büyük Millet Meclisini     by-pass ederek bir kişinin iradesi ile ülkeyi yönetmesinden oluyor bunlar. Bu nedenle hiçbir zaman kısa-orta-uzun vadeli planlama yapamadılar. Ülke kaynaklarını har vurup harman savurmaktan çekinmiyorlar. Liyakatsiz ve kifayetsiz yönetimin sonucu tamda budur işte.
Ak Parti sayesinde ülkemizde ne güven, ne istikrar ne de sürdürülebilirlik kaldı. Plansızlık aldı başını gitti. Ülkemizin planlama teşkilatları sırf bu yüzden kapatıldı. Denetim mekanizmalarının önü bile-isteye kesildi.
Ayrıca bunlar büyük kitleler tarafından bilinmesin diye de sürekli ölü kedi stratejisi uyguluyorlar. Yani ellerinde bulundurdukları yandaş basın ve iletişim kanalları ile iktidarlarını korumak adına suni gündemler yaratıyor, vatandaşlarımızın gerçek sorunlarının konuşulmasını istemiyorlar. 
Ne yaparlarsa yapsınlar, bu iktidar için yolun sonu göründü. Yapamıyorlar, beceremiyorlar, milletimizin omzuna yükleyecekleri zamlardan başka bir şeyleri kalmadı. Yapılacak olan inat etmeden, biran evvel seçim sandığının gelmesi, milletimizin hakemliğinden kaçılmamasıdır.
Az kaldı.