Adana Havalimanının, Mersinde Yapılacak Çukurova Bölgesel Havalimanının aktif olmasıyla Adana Şakirpaşa Havalimanının pasifize olacağını öne süren Adanalı dinamikler karara tepki gösterirken benzer tepki Konteyner limanının Adana'ya yapılacak olması nedeniyle Mersinliler'den geldi. 

Yoğun tartışma yaratan konularla alakalı kararlara hem Adanalı hem de de Mersinli Kamuoyu  tepkili. Son olarak CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ana Konteyner Limanı Projesi’nin 10.Kalkınma Planı’nda Mersin olarak gösterilmesine rağmen şimdi Adana Yumurtalık İlçesi’ne alınmasına Mersinliler adına tepki gösterdi.

NEDEN MERSİN’DEN ADANA’YA ALINDI?

Mersin iş dünyasının ve Mersinlilerin uzun zamandır bu projeyi beklediğini dile getiren CHP’li Başarır, “Bu proje hem Mersin’in kalkınması hem de istihdamın sağlanması bakımından Mersin için oldukça önemlidir. Ayrıca Mersin’deki işsizlik oranının bir nebze olsun azalması için önemlidir. Bu projenin neden Mersin’e yapılmasını istemiyorlar anlamıyorum. Biz her zaman Mersin’in bir cazibe merkezi haline getirilmesini arzu ettik. Bunun için turizmin geliştirilmesi, ulaştırma sektörünün geliştirilmesi gibi birçok öneride bulunduk. Bu projenin Mersin’e kazandırılması Mersin’de kişi başına düşen milli gelirin artmasına sebep olacaktır. “dedi.

BU HAMLE STRATEJİK AÇIDAN YANLIŞ BİR HAMLE

Yetkililerin almış olduğu bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten CHP’li Başarır, “Mersin bilindiği gibi tüm dünyada uluslararası aktarma limanı olarak yer almaktadır. Aynı zamanda jeostratejik bakımdan da oldukça önem arz etmektedir. Bu projenin Mersin’den alınıp Adana’ya kaydırılması stratejik açıdan yanlış bir hamle olacaktır. Neden Mersin’e yatırım yapmıyorsunuz? Mersinliler ile alıp veremediğiniz nedir? Söz konusu limanın Yumurtalık’a aktarılmasının gerekçeleri nelerdir? Lütfen yetkililer çıkıp bunu açıklasınlar.” sözlerini ifade etti.