Kadınlar, Adana'da Yüreğir İlçesi Karşıyaka İlköğretim Okulu önünde yaptığı basın açıklaması ile okullarda her çocuğa “bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek” verilmesi için 2022 yılından beri verilen mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler. Basın açıklamasına velilerden katılanlar da oldu. Basın açıklamasını okuyan Sevil Aracı, velilere seslenerek bir öğün ücretsiz yemek talepleri için mücadele etmeye çağrıda bulundu.

Adana'da "Bayram Trafiği" Paradoksu Adana'da "Bayram Trafiği" Paradoksu

“TALEBİMİZİ ÖRGÜTLEMEKTEN VAZGEÇMİYORUZ”

Bu mücadelenin bir parçası olan kadınlar, veli dernekleri, meslek odaları olarak bugün Ankara 3. İdare Mahkemesinde gerçekleşen davanın takipçisi olduklarını ifade eden Sevil Aracı, şunları söyledi, “Pek çok şehirdeki kadınlar bugün ‘Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı’ diye ses çıkartıyorlar ve davanın takipçisi olduklarını ilan ediyorlar. Ülkenin dört bir yanında toplanan imzalar 2022 ve 2023 yılları içerisinde Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırıldı, ayrıca Meclis’te Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca tarafından bizzat Milli Eğitim Bakanına elden teslim edildi. Kadınların sesine Milli Eğitim Bakanlığı kulaklarını tıkayamadı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının 2. döneminde okul öncesi eğitimde tüm Türkiye’de ücretsiz yemek uygulamasına başlayacağını duyurdu. Fakat uygulama yalnızca bir eğitim dönemi sürdü. Sonra sadece deprem bölgesinde okul öncesine uygulandı"
Adana’da da kimi belediyelerin kısmi de olsa yemek dağıtımı uygulaması başlattığını hatırlatan Aracı," "Bizler, bu süreçten sonra da çocukların bu hakkına yönelik talebimizi örgütlemekten vazgeçmiyoruz. Uygulamanın eğitimin tüm kademelerinde uygulanmasını istiyoruz" dedi.