Adana'da korkutan vaka artışı

GüSağlık Bakanlığı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana başta olmak üzere 81 ilin yer aldığı güncel risk haritasını yayımladı. Vaka artışları nedeniyle Adana'nın risk hariasında sarı olan kodu, Turuncuya yükseldi.

Adana'da korkutan vaka artışı
banner686

Güncel haritada 17 olan kırmızı il sayısı 58’e çıktı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecek.  Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek.

4 KATEGORİ BELİRLENDİ

Sağlık Bakanlığı illeri risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayırdı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. İllerde bu kategorilere göre normalleşme adımları uygulanıyor. Bugün yayınlanan risk haritasına göre şehirlerin durumu şöyle:

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLER

Edirne, Kırkkale, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya,Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır.

Son vakalarla birlikte Adana Turuncuya boyandı

ADANA TURUNCU KATEGORİDE 

Adana,Manisa, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Kahramanmaraş,Hatay, Tunceli, Bingöl, Kars, Ağrı, Kırşehir

SARI KATEGORİDE OLAN İLLER

Uşak, Van, M ş, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Siirt

MAVİ KATEGORİDE OLAN İLLER

Şırnak

SAĞLK BAKANI KOCA'DAN UYARI

Güncel haritayı sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, halka uyarı da bulundu. Koca, “İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 22:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
01...
01... - 2 hafta Önce

Hafta sonu yasak olmalı, kafe restoran kebapçılar ful çekiyor, denetleme hiç yok, mesire alanları kapanmalı. Dikkat etmezsek yaza daha kötü oluruz...

SIRADAKİ HABER