Demirpas "Koterle sünnet cinsel hayatı olumsuz etkiler"

Yaz ayları düğün ve sünnet aylarıdır aynı zamanda. Sünnet dini bir gerek olduğu kadar sağlık açısından da olması gereken bir cerrahi operasyon. Halk arasında erkekliğe ilk adımın atılması olarak bilinse de neredeyse her erkek için korkulu ve yaşam boyu unutulmayacak bir andır.

Demirpas "Koterle sünnet cinsel hayatı olumsuz etkiler"
banner686

Sünnet sırasında üç noktaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan  Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuh Demirpas, çocukların sünnete psikolojik olarak hazırlanması, operasyonun steril yani hastane şartlarında yapılması ve bu işi yapacak kişinin muhakkak işi bilen, deneyimli bir hekim olması gerektiğini söyledi. Dr. Demirpas, kansız sünnet olarak bilinen Koterle sünnetin ciltteki hassasiyetin azalmasına neden olduğunu belirterek, koterli sünnetten uzak durulması gerektiğini bildirdi. Sünnetin anestezi uygulanarak yapılmasının daha doğru bir yöntem olduğunu savunan Dr. Demirpas, toplu sünnetlerde de dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Dr. Nuh Demirpas gazetemizin sünnetle ilgili sorularını yanıtladı.


Soru: Halk arasında erkekliğe ilk adım olarak bilinen sünnet tıbbi açıdan nasıl tanımlanıyor?
Yanıt: Penis başını örten derinin belirli şekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alınması ve penis ucunun açığa çıkarılması işlemidir. Bu dünyada en çok uygulanan cerrahi işlemlerin başında geliyor. Farklı bir ifadeyle dünyadaki erkeklerin yüzde 25’i çeşitli nedenlerle sünnet ediliyor. Bu nedenler arasında dinsel, kültürel, tıbbı ve ailevi seçimler yer alıyor.

Soru: Cerrahi işlem ifadesini vurgulayarak söylediniz. Çok basit bir operasyon olarak biliyoruz sünneti ve bu işi yapan çok farklı meslek dallarının olduğunu da biliyoruz. O kadar önemsiz ve basit bir işlem mi sünnet?
Yanıt: Sünnet aslında çok önemli bir cerrahi işlem. Çünkü, sünnet sırasında yapılacak bir hatanın geri dönüşü olmayabilir. Ancak, insanlar her türlü cerrahi işleme titizlik gösterirken, çocuklarının sünnetini bu konuda yetenekleri olmayan, bu işi bilmeyen, konunun ciddiyetinin farkında olmayan kişilere yaptırabiliyor. Geçmişte bunun çok örneğini gördük. Çevrenizde duymuşsunuzdur “Çocuğunu aptala ya da berbere sünnet ettirdi” diye. Sünneti gerçekleştiren kişinin yapacağı bir hata çocuğun hem cinsel açıdan hem idrar yapma fonksiyonları açısından sıkıntılar yaratabilir. Bu nedenle bu operasyon çok önemli bir operasyondur.

Soru: Sünnetin sağlık açısından da önemli olduğu yönünde bazen haberler okuyoruz. Sünnet gerçekten de sağlık için gerekli mi?
Yanıt: Bazı durumlarda sünnet sakıncalı olsa da genel anlamda sağlık için yararlı bir operasyondur. Örneğin, penis kanseri riskini azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarını 10 kat azaltır. Çünkü, Sünnet derisinin altındaki bakteri varlığı önlenmiş olur. Cinsel yolla geçen hastalıkların geçişinin önlenmesinde önemlidir. Sünnet derisini ağzı dar ise buna bağlı olarak idrar yapma güçlüğü ve enfeksiyon görülebilir. Sünnetle bu durum ortadan kalkar.

Soru: Sünnet için sakıncalı olan durumlar nelerdir?
Yanıt: Örneğin kanama hastalığı olan çocuklarda sünnet büyük bir risktir. Kanamayı durduramazsanız çocuk canından bile olabilir. Hipospadias dediğimiz halk arasında Peygamber sünneti diye bilinen durumda da sünnet yapılmamalıdır.

Soru: Sünnetin çocuk açısından en önemli noktası sanırım psikolojik yönü. Sünnet çok korkulan bir durum ve zaman zaman basın yayın organlarında da görebiliyoruz “Sünnet olmamak  için kaçtı” diye. Bu durumu nasıl engellemek gerek?
Yanıt: Çocukların sünnetten ne kadar etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Çocuk sünnetsizken zaman zaman “Pipini keserim”, “Baltayla, makasla, bıçakla pipini kesecekler” gibi söylemlerle  ne yazık ki korkutuluyor. Kastrasyon dönemi dediğimiz dönemde çocuk o psikolojiyle bunları düşünür Çocukların hepsi çok zekidir. Konuştuğunuz her şeyi anında kapıyorlar. Bir örnek vereyim. Bugün bir çocuğu sünnet ettim. Yakınlarından biri çocuğa “Senin pipini kesecekler” dedi. Çocuğun rengi bir anda attı. Bu anlamda çocuğun sünnete psikolojik olarak hazırlanması çok önemli. Ailelerin bu konuya önem vermesi gerek.

Soru: Diyelim ki çocuk sünnet için getirildi. Psikolojisi de bunu uygun değil ve sünnet etmeniz gerekiyor. Siz nasıl hazırlıyorsunuz operasyona?
Yanıt: Biz hastanede sünneti anestezi vererek yapıyoruz. Çünkü çocuğun sünnet olurken stres yaşamaması gerek. O andan haberinin olmaması lazım. Çocuğa, “Senin pipinin ucunda pislik var. Biz bunu temizleyeceğiz. Bir balon şişireceğiz” diyerek çocuğu kandırıyoruz ve çocuğun masaya yatmasını sağlıyoruz. Çünkü onu masaya almak bile sorun. Bırakın bir çocuğu, yetişkin bir insanı bile ameliyat masasına almak problemdir. Onun için çocuğun sünnet anını görmemesi gerek. Daha önce uyutmadan lokal anesteziyle sünneti yapardık. Çocuk acı duymazdı ama psikolojik olarak büyük bir sorun yaşardı. Bunun için ailelere, çocuğun yakın çevresine çok görev düşüyor.

Soru: Sohbetimizin başında “Berbere bile sünnet yaptırılıyordu” dediniz. Sünneti yapan kişinin bir diplomaya sahip olması gerekiyor mu? Daha da doğrusu sünneti yapacak kişinin ne gibi niteliklere sahip olması gerekiyor?
Yanıt: Sünneti yapacak kişinin mutlaka uzman hekim olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde bu işi yapacak kişiler üroloji, çocuk cerrahi ya da plastik cerrahi uzmanı olması gerektiği yazıyor. Çünkü bu işi bilmeyen kişilerin yapacağı bir hata çocuğun yaşamına mal olabileceği gibi, kişinin ileriki yaşamında da onarılamayacak hasarlara neden olabilir.

Soru: Sünnetten önce yapılması gereken bir işlem var mı?
Yanıt: Sünnetin cerrahi bir operasyon olduğunu söylemiştik. Cerrahi operasyonlar da ameliyathanelerde yapılır. Biz de sünnetleri yine ameliyathanelerde yapıyoruz. Sünnet olacak çocuğun ameliyat önce mutlaka akciğer, kalp filmi, kan tahlili gibi tetkiklerinin yapılması gerekiyor. Çünkü, bu bir cerrahi operasyon olduğu için o çocuğun her şeyini bilmeniz gerekiyor. Mesela çocuğun kan seviyesi düşük olabilir. Kanama hastalığı olabilir. Bir yeri kesildiğinde belki kanaması durmayacaktır ve kan vermen gerecektir. Bulaşıcı bir kan hastalığı olabilir. Belki de anestezide kullandığımız maddeye reaksiyon gösterebilir. O yüzden sünnet öncesi tüm tetkiklerin yapılması şart.

Soru: Anesteziye karşı çıkan aile olmuyor mu?
Yanıt: Zaman zaman oluyor. “Ben çocuğumu uyutmak istemiyorum” diyor ailesi.  “Sen çocuğundan bu kadar gıcık mı alıyorsun?” diye soruyorum. Ben kendi çocuğumu üç aylıkken sünnet ettirdim ve anestezi verdirdim. Ben salak mıyım gereksiz yere kendi çocuğuma anestezi vereyim? Çocuk niye strese girsin, ağlaya, sızlaya, o anı yaşasın, sonra da hayatı boyunca unutmasın?

Soru: Sünnet için bir yaş sınırı olmalı mı? Hangi yaşta sünneti öneriyorsunuz

banner625
Yanıt: Anestezi uygulayacağımız için istediğiniz yaşta yaptırabilirsiniz bana göre. Çünkü sünnetten haberi olmayacak çocuğun. Ancak, kimileri 2-6 yaş arasında yapılmamasını öneriyor. Çocuğun kişilik gelişme dönemi olarak bildiğimiz kastrasyon (iğdişlik) kompleksi dediğimiz dönemde yapılmaması gerektiğini savunanlar var ama çocuğu psikolojik olarak hazırladıktan sonra az önce anlattığım yolları izleyerek sünnet edildiği taktirde yaşın bir sorun olmayacağı düşüncesindeyim. Sadece yenidoğanlarda sıkıntı olabilir onun için en azından bebeğin iki aylık olmasının beklenmesi gerekir. Çocuğun karaciğer enzimleri oluşsun, yenidoğan sarılığı varsa onu atlatsın, çocuk yavaş yavaş kendine gelsin.Ama çocuk hiç işeyemiyorsa mecburen yapmak zorunda da kalınabiliyor. Dediğim gibi anestezi uygulanacağı için bir sorun olmaz ama çocuk okula başlamadan önce bu işi bitirmek gerekir.


Soru: Erişkinlerde sünnet çocuklardan farklı mı?
Yanıt: Bir farkı yok. Erişkinlerde de aynı işlemler oluyor ancak iyileşme süreci biraz daha sıkıntılı oluyor. Çünkü ereksiyon durumu sözkonusu. Cinsel obje olmasa bile sabah ereksiyonu ister istemez oluyor. Onun dışında farklı bir işlem yok.


Soru: Son dönemde kansız sünnet diye bilinen bir yöntem yaygınlaştı. Koter adı verilen elektrikli bir cihazla kansız sünnet yapılıyor. Bu yöntemi öneriyor musunuz?
Yanıt: Biz koteri kullanmıyoruz ve tavsiye de etmiyoruz. Koterli sünnetlerde elektrik kullanılıyor ve sünnet derisi elektrikle kesilirken sinir ve damar uçları da yanıyor. Bu sağlıklı bir durum değil. Çocuklukta olmasa da ileriki yaşlarda sorunlara neden olabilir. Çünkü, sinir ve damar uçları kesildiği için deri kanla beslenemiyor ve hassasiyet azalıyor. Bu da cinsel açıdan soruna neden olur. Ayrıca iyileşme daha uzun sürüyor. Çünkü kesilen yerdeki dokunun beslenmesi bozuluyor. Aslında beslenmesini bozmayacaksın ki yara dudakları birleşsin ve çabuk iyileşsin. Biz penis cerrahisinde de koteri kullanmıyoruz.

Soru: Peygamber sünnetinden söz ettiniz ve bu durumda olan kişilerin sünnet edilmemesi gerektiğini söylediniz. Neden sünnet olmamalı bu kişiler. 
Yanıt: Hipospadias, halk arasında bildiğimiz adıyla “peygamber sünneti” durumunda olan çocuklar sünnet edilmez. Deneyimli göze sahip olanlar o sünneti yapmaz. Çünkü, çocuk normal idrar deliğinin altından işer. Sünnet derisini biz o sorunu ortadan kaldırmak için kullanırız. Amiyane bir tabirle idrar deliğini düzeltmek için sünnet derisini bir nevi kumaş olarak kullanırız. Eğer o hipospadiaslı çocuğu sünnet ettirirseniz o zaman elinizde kullanacağınız kumaş kalmaz.
 
Soru: Sünnetten sonra yapılması gerekenler nelerdir?
Yanıt:  Sünnetten sonra bir ağrı sızı olur. Pansuman bandajı iki gün sonra çıkarılıyor ve sonrasında özel bir bakıma gerek olmuyor. Sadece enfeksiyon açısından takip edilmeli. Koter kullanmadığımız için çabuk iyileşiyor ve damarlar çabuk kaynıyor. Yenidoğanlarda bu süreç daha hızlı oluyor. Bir hafta sonra bakıyorsunuz sanki 5 yıl önce sünnet olmuş gibi iyileşmiş.

Soru: Geçtiğimiz yıllarda özellikle belediyeler toplu sünnetler yaptırdı. Toplu sünnetler doğru mu?
Yanıt: Ben toplu sünnetlere kesinlikle karşıyım.  Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın 2001 yılında yayınladığı bir genelge var. Bu genelgede toplu sünnetin koşulları belirlenmiş. Bu şartlar çok önemli ve bu şartlara uyulursa yapılmasında çok fazla sakınca olmaz

Soru: Ne gibi koşullar getirilmiş genelgede?
Yanıt: Öncelikle toplu sünnet için İl Sağlık Müdürlüklerinden izin alınması gerekiyor. Toplu sünnetin başında sorumlu bir uzman bulundurmak gerekiyor. Bu kişi tercihan üroloji uzmanı, üroloji uzmanı bulunamadığı taktirde çocuk cerrahi uzmanı veya plastik cerrahi uzmanı olmalı. Sünnetin de en az iki kişilik bir ekip tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca bir günde sünnet yapılacak kişi sayısı 50’yi geçmemeli. Sünnet yapma yetkisi bulunan bir kişinin de en fazla 8 çocuğun sünnetini yapabiliyor. Genelgede sünneti yapacak her ekibin kullanacağı malzemeler ve cihazların bile standardı belirlenmiş. En önemli maddelerden biri de Toplu sünneti düzenleyecek kişi veya kurumların sünnet sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonların tedavisinden de sorumlu olacağına dair yazılı bir teminat verme zorunluluğu olması. Ayrıca genelgede diyor ki sünnet sırasında oluşacak problemleri aynı ekibin çözmesi gerek.

Soru: Son söz olarak ne söylemek istersiniz?
Yanıt: Sünnet sırasında üç noktaya dikkat edilmeli. Çocuğun sünnetepsikolojik olarak hazırlanması, sünnetin yapılacağı ortamın steril yani hastane şartlarında yapılması ve bu işi yapacak kişinin muhakkak işi bilen, deneyimli bir hekim olması.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz