Sağlıklı gıdaya ulaşım için flaş çağrı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, gıda sektörü çalışanlarının öncelikli olarak Covid-19 aşılama programına alınması çağrısında bulundu.

Sağlıklı gıdaya ulaşım için flaş çağrı
banner686

Sağlık için sağlıklı gıda üretiminin önemli olduğunu vurgulayan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, “Gıda Sektörü Çalışanlarına Covid 19 Aşı Önceliği Gıda Üretiminin Güvencesidir.” mesajını verdi.

EMEĞİMİZE DEĞER, SAĞLIĞIMIZA TEDBİR BEKLİYORUZ!

Türkiye’de resmi olarak ilk Covid-19 vakasının ilan edilmesinin üzerinden 1 yıl geçtiğinin ifade edildiği yazılı açıklamada, süreç içerisinde başta sağlık personelleri olmak üzere toplum olarak ciddi mücadeleler verildiği anımsatıldı. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;
Pandeminin ilk zamanlarında yaşanan belirsizliğin, bilimin ışığında gösterilen çabaların sonucunda özellikle de aşının uygulanmaya başlanması ile umuda dönüştüğü söylenebilir. Bu süreçte, her ülke kendi gerçekliği ve yöneticilerin yönetsel anlayışları çerçevesinde pandeminin olumsuz etkisine az ya da çok maruz kalmıştır. Son birkaç ayda gelinen aşamada ise artık aşılamanın kitlesel uygulamaları beklentisinin en üst seviyeye çıktığı söylenebilir.

GIDA BİR İNSAN HAKKIDIR

İnsan sağlığının ve hatta insanlığın geldiği seviyenin turnusolu ise tam da bu aşamada karşımıza çıkmaktadır.  Biz gıdanın bir insan hakkı olduğunu ve bu yönüyle salt ticari bir meta olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederken aşının da aynı ve hatta vicdanları daha da kanatacak şekilde algılandığını ve üretim uygulama süreçlerinde ticari kaygılar bir yana aynı zamanda ülkeler arası diplomatik bir argümana dönüştüğünü görmekteyiz.

RESMİ AÇIKLAMA VE FERÇEKLER ARASINDA ÇELİŞKİ VAR

Resmi açıklamalarla gerçeklikler arasındaki çelişkiyi takip etmekte bile zorlandığımız ülkemizde, aşının tedarik ve uygulamasındaki ağırdan almanın farkındayız. Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yaşanan (Covid-19) salgını, insanların bağışıklık sisteminin güçlenerek sağlıklı yaşayabilmesi için yeterli ve sağlıklı gıda ile temiz suyun gerekliliğini ve önemini bir kez daha göstermiştir.  Salgın sürecinde başta sağlık gelmek üzere, ulaşım, gıda üretim ve dağıtımı işlerinin yaşamımızın sürdürülebilmesinde önemli işlevi bulunduğu görülmektedir. Pandemi boyunca üretimin durmadığı gıda sektöründe çalışanların ve binlerce gıda mühendisinin sokağa çıkma yasağında da çalışmaya devam ettiği göz ardı edilmemelidir. Üretimden satışa kadar gıdanın her aşamasında ve resmi kontrollerde görev alan meslektaşlarımızın bu zorlu dönemi sağlıkla geçirebilmeleri alınacak tedbirler ile mümkündür.

GIDA ÇALIŞANLARI BİRAN ÖNCE AŞILANMALIDIR

İlgililerce aşı uygulamalarında gıda üretim zincirinde yer alanlar ikinci öncelikli gruplar arasında sayılmıştır. Ancak, gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesi, emek yoğun bir alan olan gıda sektörü çalışanlarının sağlığının korunmasına bağlıdır. Toplumun en temel ihtiyacı olan gıdanın; üretim, sanayi, lojistik ve perakende aşamalarında çalışanların pandemiye karşı korunması görevi tüm aciliyeti ile yetkililerin önünde durmaktadır. Günümüz için bunun en önemli uygulaması ise gıda çalışanlarının Covid 19`a karşı biran önce aşılanmasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner765