banner733

Yalbuzdağ, “Sigara’yı siz’de bırakabilirsiniz”

Adana Eczacı Odası Yönetimi Bilimsel Eczacılığın 175. Yılını Kutlama Programı çerçevesinde sigarayı bıraktırma konusunda halkı bilgilendirirken, kullanıcılara da ücretsiz olarak karbonmonoksit ölçümü yapıyor.

Yalbuzdağ, “Sigara’yı siz’de bırakabilirsiniz”
banner686

Sivil Toplum Kuruluşu olarak sosyal sorumluluklarının da olduğunu ifade eden Adana Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Mürsel Yalbuzdağ,”Bilimsel Eczacılığın 175. Yılı kutlama programı çerçevesinde halkımızı da içerisine alan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eczacımızın danışman kimliğini öne çıkarmak amacıyla halkımızla eczacılarımızla yakınlaştırıyoruz. Sosyal Sorumluluk Projelerimiz kapsamında yüzlerce zararı olan sigarayı bıraktırmak için M1 Alışveriş Merkezine kurduğumuz bilgilendirme standı ile sigarayı bıraktırma konusunda eczacılarımızla ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu stantta karbonmonoksit ölçüm cihazıyla sigara kullanan vatandaşların karbonmonoksit seviyeleri ölçülüyor. Sigaranın ne kadar zarar verdiği ve nasıl bırakacağı konusunda bilgiler veriyoruz. Sigarayı bırakmayı düşünen, isteyenlere de sigara bıraktırma poliklinikleri hakkında ve yönlendirmeyle ilgili bilgiler veriyoruz. 2 gün sürecek bu çalışmamızda yaklaşık 6 bin vatandaşa ölçüm yapmayı planlıyoruz. Sigara tiryakiliği, en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Ölüm, sigara yüzünden oluşan hastalıklar sonucu meydana gelmektedir. Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden kimse ‘ben sigarayı bırakamam’ demesin. Herkes bırakıyor, siz de bırakabilirsiniz. Hem bütçeniz hem de sağlığınız için sigarayı bırakmanız çok önemli. Rahat bir nefes alabilmek için sağlıklı yaşam için sigarayı bırakın. Bir sağlık çalışanı olarak sigarayı nasıl bırakabileceğiniz yöntemler konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

Ecz. Yalbuzdağ, Bilimsel Eczacılığın 175. Yılını Kutlama Programı çerçevesinde Panellerden Spor Turnuvalarına, Sanat’tan Kan Bağışına bir dizi etkinliklerde de bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2014, 11:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tiryaki
Tiryaki - 6 yıl Önce

valla çok denedim keşke bırakabilsem. beyni kontrol edebilen cihaz geliştirin başka bırakılmıyor:)

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz