Yükseköğretim okuyacak öğrencilerin yerleşme sonuçlarının ardından başlayan barınma problemi her geçen gün daha büyük bir sorun haline geliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal yurt fiyatlarının aileleri kara kara düşündürdüğünü söyledi.

KYK yurtlarının öğrenci kapasitesinin yetersiz kaldığını hatırlatan Başkan Baysal; "KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrencileri ve ailelerini büyük bir sorun bekliyor. Özel yurtlara yönelmek zorunda kalan öğrenciler mağdur durumda. Yurt fiyatları karşısında aileler ve öğrenciler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Buna bir an önce çözüm bulunmalıdır" dedi.

Selahattin Baysal açıklamalarını; "Ülkemizde sayısı 15 milyonu bulan emekli ve memur kesimi yaşamaktadır. Bununla birlikte 6-7 milyon da asgari ücretle çalışan insanımız var. Ortalama emekli maaşının 10 bin TL, asgari ücretin 11 Bin 400 TL olduğu ülkemizde Adana bazında özel yurtların 1, 2 ve 4 kişilik odaların fiyatları yıllık 80 bin ila 140 bin TL bandındadır. Bu durum öğrenci ve ailelerini zor durumda bırakmakta, onları umutsuzluğa sevk etmektedir. Aileler çocuklarını nasıl okutacakları konusunda kara kara düşündürmektedir. Yaşana bu acı tablo hükümetin başarısız ve eksik sosyal politikalarının bir neticesidir. Bir an önce bu sıkıntıların giderilmesi, mağduriyetin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Yeniden Refah Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağız ve mağduriyetin giderilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız" sözleriyle tamamladı.