Bakanlık, çölyak hastalarına duyarsız!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çölyak hastalarını sordu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘sorumluluğum yok’ dedi

Bakanlık, çölyak hastalarına duyarsız!
banner686

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Çölyak’ hastalarının tedavi masraflarının karşılanması, glutensiz ürünlere kolay ulaşımı adına sunduğu soru önergesine verdiği yanıta tepki gösterdi.
Çölyak hastalarının yaşam boyu tek tedavisinin buğday, arpa, çavdar, yulaf tahılları ve bunlardan üretilen besinlerde bulunan bir tür protein grubu olan glutenden uzak sıkı bir diyet olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, Bakan Koca’nın “Soru önergesinde yer alan hususlar bakanlığımızın görev alanına girmemektedir” yanıtının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

DUYARSIZLIK!

Türkiye’de tanı konulmuş 100 bin hasta tahmin edilirken tanı almamış bir milyona yakın hastanın ise buz dağının görünmeyen yüzü olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda hiçbir çalışma yapmadığı gibi hastaların ve ailelerin pahalı tedavi sürecine de olumlu bir katkı sunmaktan uzak bir görüntü çizdiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gündeminde sadece Covid-19 salgını olmasına rağmen gerek virüsün yayılma hızının önlenmesi gerekse aşılamada sınıfta kaldığını, buna karşılık her gün çelişkilerle dolu yeni açıklamaları nedeniyle güvenirliliğini yitirdiğini ifade eden Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Sayın Bakan elbette ki öncelikli olarak salgın süreciyle ilgilenmek zorunda ancak bu süreci sağlıklı yönetemeyen, Türkiye’yi içinden çıkılmaz bir hale sürükleyen de kendisidir. Sayın Koca tüm gerçekleri ortaya koymaya çalışan muhalefete çatacağına dünyanın diğer ülkelerinin virüse karşı aldığı sosyal ve ekonomik önlemleri göz önüne alsın. Ayrıca pandemiden başka hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalan milyonlarca insanımız var. Tanı konulmuş 100 bin kişi ve tanı almamış yaklaşık 1 milyon kişi çölyak rahatsızlığı nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye’deki tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenmek zorunda, hasta ve hasta yakınlarının sorunlarına eğilmek durumundadır. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) nedeniyle yeni doğan bebeklerde çölyak hastalığı adeta patlama yapmıştır. Ne yazık ki çölyak hastaları glutensiz yiyeceklere erişmekte zorluk yaşamaktadır. Bakan Fahrettin Koca’dan, ailelerden gelen haklı taleplerin karşılanması için bakanlığa sunduğumuz önergemizde hastası bulunan ailelerin ekonomik olarak özel bir destek paketinin hazırlanmasından 2015 yılından bu yana aylık 75 ila 108 lira arasında değişen ve çok komik durumda kalan yardımların artışına, hastaların sağlıklı beslenmelerinden glutensiz ürünlerde KDV ve ÖTV alınmamasına, yerli üretimin teşvik edilmesinden düşük miktardaki gıda yardımlarının artırılmasına ve toplumda farkındalık oluşması için kamu spotu ve reklam afişleri hazırlanmasına kadar hasta ve hasta ailelerini yakından ilgilendiren konulara açıklık ve çözüm getirmesini beklerken sorularımızın kendisini ilgilendirmediğini söylemesi üzüntü vericidir. Bu üzüntü kendi adımıza değil hasta ve hasta yakınları adınadır. Aileler, daha fazla zaman kaybedilmeden Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgilenmesini, sorumluluk almasını ve sorunun çözülmesi için diğer bakanlıklarla istişare halinde olmasını beklemektedir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2021, 15:38
YORUM EKLE
banner785
SIRADAKİ HABER