“İşlerinizi projesine göre yapın yoksa sonucuna katlanırsınız”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bir araya geldiği müteahhitlere taviz vermedi

“İşlerinizi projesine göre yapın yoksa sonucuna katlanırsınız”
banner686
Yasal olmayan işlere karşı tavırlı olduğunu söyleyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “çalışma arkadaşlarıma yapılan iş yasal değilse ‘Kırılacak yıkılacak’ diye talimatımı verdim. Net 1 cm de  olsa izin vermem. Arkadaşımda olsa affetmem yıkarım. Sizlerde işlerinizi projesine uygun yapın yoksa sonucuna katlanırsınız” dedi.

Her fırsatta belediye başkanlarını ağırlayarak üyelerinin sorunlarını dile getiren Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) bu hafta Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı konuk etti. Sheraton Adana otel’de  Mopa mutfak’ın sponsorluğunda düzenlenen kahvaltılı toplantının ev sahipliğini AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş yaptı. Toplantı’nın açılış konuşmasını yapan Başkan Vursavuş, AYAMDER ailesinin belediye başkanlarıyla arasının çok iyi olduğunu söyledi. Kendilerini kırmayarak her fırsatta sorunlarına ortak olan belediye Başkanlarına teşekkür eden Vursavuş, “Hiç yaşamadığımız kadar diyaloglarımızın ucu açık bir dönem yaşıyoruz. Başkanlarımızla çözüm metodunu bulmada hiçbir sıkıntımız yok” diye konuştu.

 “ARSA OLMAYINCA MALİYETDE ARTIYOR”

En önemli sıkıntılarının arsa sıkıntısı olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Fidan Vursavuş,

“Bu önemli sıkıntılarımızı gidermek ve sektörün önünün açılması için sürekli bunu  başkanlarımıza dile getiriyor paylaşıyoruz. Şehir merkezinde parsel bazında yapmaya çalıştığımız Kentsel dönüşüm ve afet riski bu arsaları yenilemenin bir matematiksel bir yönü yok. Bir çoğumuz arsa bulamıyorum. Bulan arkadaşların çok büyük özverilerle bulup anlaştığını biliyoruz. Şimdi arkadaşlarımız arsa sahipleri ile %60’dan fazla oranlarla anlaşıyor. Yüzdeler artınca maliyetlerimiz de artıyor ve konut fiyatları da  yükseliyor.  

2 artı 1’e istediğimiz fiyatlar başta beni çok rahatsız ediyor. İnsanlarımızın yaşam haklarını yüksek miktarlarla almayalım. Layıkıyla 2 artı 1 daireler çizelim ve uygulamasını da projesindeki gibi yapalım” diye uyarıda bulundu.  

Belediyelerin önlerine gelen projeleri daha sıkı en az iki kez kontrol etmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Vursavuş, “Özellikle şehir merkezinde MİA olarak adlandırılan bölgedeki projelerin takibini çok sıkı yapmalı ve haksız rekabeti önlemelidir” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü.

“HAKSIZ NEMALANLARA FIRSAT VERİLMESİN”

“Projeyi yerinde çok iyi inceleyelim ki, arkadaşlarımızın rekabetleri haklı rekabete dönüşsün Bu konuda Seyhan belediyesinin üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını biliyoruz.  Bizim aramızda böyle bir üyemiz çıkmaz. Ama varsa bu işten nemalanları belirleyelim fırsat vermeyelim. Biz önümüze bakalım arsa üretilmesini talep edelim bununla ilgili yeni imar alanları varsa başkanlarımızla bir araya gelerek bu sıkıntıları yeni milletvekillerimizle birlikte   çözelim. Adana’mızı eski şanlı günlerine ve insanlarımızın tüylerini diken diken ettirecek kadar sevdiği ‘MARKA ŞEHİR’ haline getirelim. Bunu yaptırmanın yolu da bu kentin dinamiklerinden geçer. Bunu  da başaracak olan yine bizleriz. Bildiklerimiz mezara götürmeyelim teknik bilgi paylaşımını yapalım ve birbirimizle paylaşalım. Bizler herkesi kucaklayalım. Biz insanların mutlu oldukları yaşadıkları evleri yapıyoruz. Yaptığımız oturduğumuz bu evlerden cenazede düğünde çıkıyor. Bunun önemini bilelim çünkü bizler çok önemli işler yapıyoruz.”

“ESKİDEN BEDEL ÖDEYEREK RUHSAT ALINIYORDU”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da kendisinden önceki belediye’de bazı müteahhitlerin bir bedel karşılığı ruhsat aldıklarını söyledi. Başkan Karalar, “Azim Öztürk döneminde yanlış işler yapılıyordu. Bunlar doğru işler değildi. Şimdi, bunun bedelini ödüyorlar. Bizler bunu geldikten sonra bitirdik. Bilindiği gibi 4 günde 11 adet ruhsat veriliyordu. Bunların dört tanesi sahte evrakla idi. Bunları hepsini yargıya teslim ettik” diye konuştu.

Göreve geldikten sonra 1cm dahi müsaade etmediklerini ifade eden Zeydan Karalar, konuşmasını şöyle devam etti:

  “YENİ EMNİYET BİNASI NE YAZIK Kİ YIKILACAK”

“Haksız kazancı bizim birlikte engellememiz lazım. Seyhan belediyesi eskiye oranla 2-3 kat iş ve hizmet yapıyoruz. Şimdi daha çok sosyal yardım yapıyoruz. İşçi alıyoruz. Buna rağmen 80 milyon daha az para harcadık. Niyetiniz doğru iş yapmaksa bunlar olabiliyor. Hep birlikte doğru iş yapmalıyız. Birbirimizin yanlışları uyararak düzeltmeliyiz. Şimdi daha çok kontrol yapıyoruz.  Arkadaşlarıma ‘Yasal değilse kırılacak yıkılacak’ diye talimat verdim. Net 1 cm  bile olsa oynatmam yıkarım. Bunun böyle doğru ve hakkaniyetli olduğunu düşünüyorum. Eksiğimiz ve yanlışımız varsa birlikte düzeltmeliyiz. Yeni yapılan Emniyet binasını için gerekli nihai kararı da Çevre şehircilik müdürlüğü verecektir. Yıkılacaksa da bu kararı biz veremeyiz. Yıkılmaması için göreve geldiğimiz günden beri çok uğraştık ama ne yazık ki olmadı.Sonucunu hep birlikte bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

 Karalar, “Buradan tüm müteahhitlere sesleniyorum işlerinizi projesine uygun yapın yoksa sonucuna katlanırsınız” diye birde uyarıda bulundu.

Toplantı’da Mopa mutfak Yönetim Kurul başkanı Orkun Güzelboy, misafirlere sinevizyonla firmanın yaptığı işleri tanıttı. Toplantı sonunda AYAMDER Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş Adana MOPA mutfak firma sahibi Pırıl Ayhan Ersöz’e katkılarından dolayı teşekkür etti ve teşekkür plaketini Başkan Zeydan Karalar takdim etti...

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2015, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER