banner834

Köprülü Mahallesinde neler oluyor?

2013 yılında riskli alan ilan edildikten sonra bugüne kadar bir çivinin dahi çakılmadığı Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Köprülü mahallesi sakinlerinin tedirgin bekleyişi sürüyor.

Köprülü Mahallesinde neler oluyor?

KÖPRÜLÜ MAHALLESİNDE RANT İDDİASI!

Herhangi bir çalışma yapılmadan, evlerinden numune alınıp bir rapor dahi hazırlanmadan mahallenin riskli alan ilan edilmesine tepki gösteren, Seyhan Nehri kıyısında, Adana’nın en güzel lokasyonlarından birine sahip mahallelerinde kendilerine sorulmadan yetkili-yetkisiz kişi veya kurumlar tarafından yapılan uygulama imar planlarına itiraz eden, Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintisinin yüksekliğinden yakınan mahalle sakinleri sorunlarını CHP Adana Milletvekillerine aktardı.  CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü, 24. Dönem Adana Milletvekili Turgay Develi ve belediye meclis üyeleri ile birlikte Köprülü mahallesine giden CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer ve Dr. Müzeyyen Şevkin, halkın sorunlarını yerinde dinledi, sorunlara çözüm üretilene kadar konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

ORHAN SÜMER: “YANINIZDAYIZ”

İlk sözü olan CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Sizlerin oylarıyla milletvekili olduk, buradaki firmanın değil mahallede yaşayan insanların oluru alınarak iş ve işlem yapılmalıdır. Biz vatandaşımızın yanındayız. Vatandaşın talebi karşılanmalı, mağduriyeti giderilmelidir. Firma para kazanacak diye hiçbir vatandaşımız mağdur edilemez. Bize ihtiyaç duyulduğu her an hukuki çerçevede vatandaşımızla birlikte mücadele ederiz” diye konuştu.

AYHAN BARUT: “TÜM GÖZLER BURADA”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da Köprülü mahallesinde bir hisse alıp almayacağına kadar her konuyu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sorduklarını hatırlatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise, “Ancak tipik bir AKP rantı oyununu görüyoruz. Köprülü, Adana’nın en güzel mahallelerinden biri. Yeşili, parkı bol. Üniversite ve şehir hastanesine yakın bir yer. Tüm gözlerin burada olduğunu tahmin ediyoruz. Mahalle halkının yanındayız ve yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Tipik siyasetçi değiliz. Not aldığımızı sonuna kadar takip ederiz. Bizimle her zaman irtibata geçebilirsiniz. Sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

MÜZEYYEN ŞEVKİN: “MAHALLELİYE RAĞMEN İŞLEM YAPILAMAZ”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ise, şunları söyledi:
“Mahalle riskli alan ilan edildiyse bakanlık bunun gerekçelerini ortaya koymak zorundadır. Yerelden yönetim son derece önemlidir. Dönüşüm yapılacaksa buradaki yerel dinamiklerin talepleri doğrultusunda yapılmalıdır. Mahalleli bunu talep etmiyorsa mahalleliye rağmen yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Tüm sosyolojik doku, yeşil alan, komşuluk ve akrabalık bağları yok sayılarak apartman dikme mantığıyla yaklaşmak yanlıştır. Seyhan Nehri’ne yakın güzel bir mahalle ve taşkın alan riski de yok. Yerel yönetimler dururken, sosyolojik doku göz önünde bulundurularak hareket edecek yapı varken neden ilgili, ilgisiz  kişiler ya da bir şirket devreye giriyor. 4 Adana milletvekilimiz de konuyu mecliste gündeme getirdi. Her milletvekilimiz mahalleli gibi kaygı taşıyor. Yanınızda olmaya devam edeceğiz”

RANT ENDİŞESİ!

Adana’nın en güzel arazilerine rant amaçlı operasyon yapılacağı endişesi taşıyan, temsil yetkisi olmayan kişi, kurum veya şirketlerin mahalleden elini çekmesini, yerlerinden yurtlarından olmak istemediklerini belirten mahalle sakinleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Yüreğir Belediyesi’ni göreve çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841