banner785

Memura zamma Ağbaba'dan tepki (V)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zamlara ilişkin, "Gelecek iki yıl için belirlenen zam oranları, memurun ve emeklinin kaybını karşılamaktan uzaktır. Bu zam oranları, kamu emekçisine refah yerine yine yoksulluk getirecektir. Adil bir toplu sözleşme için grev hakkı şarttır” dedi.

Memur ile memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına yapılacak zam oranları, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonucunda belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, maaş ve aylıklara, 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci 6 ayında yüzde 7 + enflasyon farkı; 2023 yılının ilk 6 ayında yüzde 8 + enflasyon farkı ve ikinci 6 ayında yüzde 6 + enflasyon farkı oranında zam yapılacağı duyurdu.

Yapılan açıklamalarda kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmediğinin vurgulandığını kaydeden Veli Ağbaba, “Sormak isteriz; acaba emekçiler ve emekliler hangi enflasyona ezdirilmedi” diye sordu.

2018 yılından beri söz verilen 3600 ek gösterge vaadinin yıl sonuna bırakıldığını belirten Ağbaba, “Çalışma Bakanı, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik olarak büyüdüğünden ve başkanlık sisteminin avantajlarından bahsetti. Lakin karşımızda duran gerçeklik, bunun tam tersini söylemektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 22:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sivaslı
Sivaslı - 4 hafta Önce

Reis geçenlerde Chp için " Bunlara devlet yönetimi teslim edilmez " demişti. Akp'li olmamama rağmen bu sözü doğru buldum.Şu an Chp iktidarda olsa en düşük memur maaşını 10-15 Bin Tl.yapar sonrada bu yükün altında kalıp ezilir.Çünkü maalesef populizm yapmayı kendilerine ilke edinmişler.

Sivaslı
Sivaslı - 4 hafta Önce

Chp bu kafayla ömrü billah iktidar olamaz.İşi gücü populizm yapmak.Devletle ihtilaf halinde olan herkesin yanında sorgusuz sualsiz yer almak.Şu an hiçbir iş yapmadan devlet memuru adı altında devletten maaş alan yüzbinlerce memur var.Biraz da Bunlardan sözedin.Populzim yapmayın.

SIRADAKİ HABER