banner733

Sümer: Basın hürdür susturulamaz

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde Türkiye’de kutlanacak ‘basın özgürlüğü’ nün olmayışını üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Sümer: Basın hürdür susturulamaz
banner686

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününe ilişkin bir açıklama yapan CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Freedom House kuruluşu tarafından yayınlanan 2013 yılı basını özgür ülkeler arasında Türkiye’nin yarı özgür basından, basını özgür olmayan ülkeler arasına girmiş olmasını üzüntüyle karşıladığını söyledi.  

“BASIN HÜRDÜR, SUSTURULAMAZ”

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House tarafından yayınlanan raporda Türkiye’nin 15 yıldır ilk defa basını özgür olmayan ülkeler arasına girdiğini ve 197 ülke arasından 137. sıraya gerilediğini kaydeden Sümer, “İktidarın yarattığı yandaş medya anlayışı, gazetecileri mesleğini yapmaz, yapamaz hale getirmiştir. Halkın haber alma kaynaklarını kurutmaya çalışan iktidar, ülkemizi hukuk, adalet ve demokraside gerilere düşürdüğü gibi basınımızı da kendine bağlayarak ifade özgürlüğüne baltayı vurmuştur. Söz geçiremedikleri gazetecileri ya istifaya zorlamış, ya işten attırmış ya meydanlarda kabadayılıkla gözdağı vermiş ya da tutsak etmiştir. Halen cezaevlerinde 44 tutuklu gazeteci bulunuyor. Bu ülkemizin utancıdır. Tüm bu şartlar altında mesleğini icra etmeye yönelik mücadele veren basınımızın değerli temsilcilerinin Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyorum. CHP olarak halkımızın gerçekleri ve doğruları öğrenebilmesi için daima yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyorum. Basın hürdür, susturulamaz.” açıklamalarında bulundu. Sümer, Gezi Olayları ve 17-25 Aralık operasyonlarının, iktidarın basına uyguladığı sansürün en bariz örnekler olduğunu ve bunun raporda önemli bir etkisinin olduğuna inandığını söyledi. Sümer ayrıca basının, Freedom House’un  yayınladığı  raporu yayınlayamayacak hale getirildiğine de vurgu yaptı. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz