Adana’nın en eski spor kulüplerinden olan, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda ülke savunmasında katkı koyan Seyhanspor’da, olağanüstü genel kurul heyecanı yaşandı.

26 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu”na istinaden daha önce 5253 sayılı kanun kapsamında kurulmuş olan Spor Kulüpleri dernek statüsünden çıkarılarak spor kulübü tüzel kişiliği şeklinde Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilme kararı üzerine olağanüstü genel kurula giden Seyhanspor, yeni tüzel kişiliğine kavuştu.

Tarihi Seyhanspor Kulübünden Tarihi Genel Kurul!

U-12 B Gurubunda mücadele eden Seyhansporlu futbolcular protokolde en önde otururken, TMMOB’a bağlı oda başkanları genel kurula katılarak Seyhanspor’a destek oldular.

Seyhanspor binasında gerçekleşen gelen kurulda divan başkanlığına Ahmet Reha Yereşen oybirliği ile seçildi. Yereşen yaptığı teşekkür konuşmasında, “Tüm Adanalılar için çok değerli olan ve dedem Osman Yereşen’in de uzun yıllar başkanlığını yaptığı Seyhanspor kulüp olarak hepimizin gözbebeğidir” dedi.

Yereşen, tüm üyeleri ve konukları başta kulübün kurucusu Ahmet Remzi Yüregir olmak üzere diğer başkanlar ve Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunmaya davet etti. Ardından İstiklal Marşı hep beraber söylendi.

Tarihi Seyhanspor Kulübünden Tarihi Genel Kurul!

Kürsüye gelen Seyhanspor Başkanı Zekeriya Turanbayburt, 1923’te Ahmet Remzi Yüregir ve arkadaşları tarafından gayrı federe olarak kurulan Seyhanspor’un 1928 yılında resmi olarak faaliyetine başladığını belirterek,”O dönemin devrimcileri olan bu insanları saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Turanbayburt şunları kaydetti:

“Adana Fransız işgali altında ve Kuvay-i Milliyeci direnişçiler, emperyalistlere ve işgale karşı yurtlarını savunmak harekete geçer. Ahmet Remzi Yüreğir ve arkadaşlarının Mustafa Kemal Atatürk’e bölgedeki direnişin hissettirdikleri önemlidir. Atatürk’ün “Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücud bulmuştur ifadesini Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana’da aldığını bu sözlerle belirtmiştir. Müdafai Hukuk Cemiyeti ilk olarak Adana’da kurularak, bağımsızlık mücadelesi başlatılmıştır. Adana Halkının Fransız işgaline karşı bilinçlenme ve örgütlenip harekete geçme konusunda Yeni Adana Gazetesi ve Seyhan Spor önemli görevler üstlenmiştir.”

Bayburt, konuşmasının son bölümünde şu görüşleri dile getirdi,

“100.yılına ulaştığımız Seyhanspor, milli mücadele ateşini yakıp halkı örgütlediği o günden bu güne kadar büyük başarılar elde etmiş, yüzlerce kupa kazanmış, başarılı sporcular yetiştirmiştir.

Yüce gönüllü insanların omuz verdiği bu değerli kulübümüzün aydınlık geleceği için olağanüstü genel kurulumuzun, daha güzel günlere yol açacağı inancıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum…”

Diğer gündem maddelerinin oybirliği ile kabul edilmesinden sonra seçimlere geçildi. Tek liste ile gidilen seçimde Zekeriya Turanbayburt, Yılmaz Yalçınkaya, Ömer Yücel Özbalaban, Aşkın Şendan, Özer Kankılıç, Bora Türker, Mehmet Kantacı, Günay Kaya ve Erol Salman asil yönetim kurulu üyeliklerine seçilirken, Yedek Yönetim Kurulu ise Abdulgani Önder, Erdal Kına, Tamer Karakaplan, Ahmet Baştuğrul, Nusret Demir, Ali Şimşek, Musa Salmaz, Ömer Sönmez ve Rasim Özcan’dan oluştu.

 Denetleme Kurulu asil üyeliklerine Gündüz İşisağ, Doğan Dündar, Çetin Batmaz, yedek üyeliklere Salih Karakaş, Günay Yelekçi ve Cafer İnce seçildi.

ASKF  asil delegeliklerine Özer Kankılıç, Gündüz İşisağ ve Ömer Yücel Özbalaban, yedek delegeliklere de Necati Öztürk, Doğan Dündar ve Ekin Turanbayburt seçildi.

Genel Kurula Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı ve İMO Adana Şubesi çelenk yollarken, CHP Adana Milletvekilleri de kutlama mesajı gönderdiler.