Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, denklik mağdurlarının sesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Doktor, mühendis, hukukçu, öğretmen gibi önemli meslekleri elinde bulunduran ancak diplomaları adeta bir kâğıt parçası gibi görülen 65 bine yakın denklik mağduru öğrencinin yıllardır adeta kan ağladığına dikkat çeken Dr. Şevkin, dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olduğu halde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denklik verilmeyen, ayrıca yargılanan öğrencilerin sorununun çözülmesini istedi.

“SİYASİ İKTİDARI ELEŞTİRMEK SUÇ MU?”

Meclis genel kurulunda konuşan Dr. Şevkin, YÖK yönetmeliğine göre, dünyada ilk bin üniversite içerisindeki Harvard, Stanford, MIT gibi üniversite mezunlarının diplomalarının Türkiye'de doğrudan denk kabul edildiğini ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olduğu halde YÖK'ün denklik vermediği öğrenciler bulunduğunu ifade etti. Dr. Şevkin,  “Siyasi iktidara eleştirel içerikli tez hazırlayanların ya denkliği kabul edilmiyor ya da yargılanıyor” dedi.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR!

Denkliği YÖK tanıdığı hâlde, tanınmış üniversitelerden mezun olan ancak diploma denkliği başvurusu reddedilen veya kabul edilen öğrenci sayısının kamuoyuna açıklanmasını isteyen Dr. Şevkin, öte yandan Ukrayna-Rusya savaşından sonra bu ülkelerde eğitim gören Türk öğrencilerin konsolosluklardan öğrenci belgesi alamadıkları gerekçesiyle askerlikte bakaya kalıp cezalı duruma düştüklerine yönelik sorunun da çözülmesini talep etti.