Ayak tırnağının yumuşak ete batmasıyla oluşan tırnak batması insanın hayatını adeta zehir ediyor. Verdiği rahatsızlığın yanında yaşam konforunu gerileten Tırnak Batmasının neden oluştuğu, nasıl tedavi edilebileceği ve "Tırnak Batığı nasıl geçer" , "ayak tırnak batması nasıl geçer", "tırnak batması nasıl önlenir" , "tırnak batması evde nasıl geçer?" soruları ne çok aranan konuların başında geliyor. Vatandaşı huzursuz eden tırnak batması konusunda bizde sizler için bilgileri derledik. İşte "tırnak batması nasıl geçer" sorusunun yanıtını içeren haberimiz. 

TIRNAK BATMASI NEDİR?

Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması iltihap gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir.

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik tırnak batmasının önemli bir nedenidir. Bu durum, tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesiyle daha da kötüleşebilir. Tırnak batmasının yaygın nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

1  - Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik

2 - Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek

3 - Tırnakları çok kısa kesmek

4 - Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnaklarında batma görülebilir. Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının düz olarak kesilmesi gerekir.

5 - Ayak tırnağının yaralanması

6 - Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak

7 - Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları

8 - Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıktır.

9 - Özellikle tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar batmaya neden olabilir.

TIRNAK BATMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tırnak batmasında en sık görülen belirti ağrıdır. Ağrı tırnağın bir veya iki tarafında olabilir ve dokunmakla artar. Tırnak batmasında görülebilen diğer belirtiler şöyle;

1 - Tırnak yatağında hassasiyet

2 - Tırnak etrafında kızarıklık

3 - Tırnak çevresinde şişme

4 - Tırnak çevresindeki dokuda ısı artışı ve akıntı

TIRNAK BATMASINA NE İYİ GELİR?

Enfeksiyonu önlemek için, tırnak batması meydana gelir gelmez tedavi uygulamak önemlidir. Hafif vakalarda evde yapılan uygulamalar ile küçük tedaviler yeterli olabilir. Ciddi olgularda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batması için evde yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

Sabunlu sıcak su banyosu: Etkilenen ayağın suya sokulması, şişliğin azaltılmasına ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.  Ayağı günde üç kez, her seferde 20 dakikaya kadar ılık ve sabunlu suda bekletmek etkili sonuçlar verebilir. Zeytinyağından yapılan kastilya sabunu iyi bir seçenektir.  Suya epsom tuzları ilave etmek ekstra bir rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzu, doğal olarak oluşan şifalı magnezyum sülfat tuzlarıdır.

Elma sirkesi: Bilimsel kanıtlar sınırlı olsa da elma sirkesinin antiseptik, antienflamatuar ve ağrıyı hafifletme özelliklerine sahip olduğu düşünülmektedir. Tırnak batması için bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ilave edilir. Etkilenen ayak günde 20 dakika kadar bu suda bekletilir. Uygulama sonrası ayaklar iyice kurulanmalıdır.

Rahat ayakkabı ve çoraplar giymek: Çok sıkı ayakkabı ve çorapların giyilmesi, parmak uçlarını sıkıştırabilir. Bu durum tırnak batmasının önde gelen bir nedenidir. Tırnak batması gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için ayak parmaklarında yeterli miktarda boşluk bırakacak şekilde ayakkabılar ve çoraplar giyilmelidir. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarındaki baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandaletler tercih edilmelidir.

Batık tırnak koruyucu kullanmak: Batık tırnak koruyucusu, batık tırnaklar için yastıklama bariyeri sağlar. Etkilenen alanın etrafına oturan halkalar veya parmağı tamamen saran bir kılıf olarak mevcuttur. Bazı koruyucu ürünler ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlı bir jel ile birlikte satılır.

TIRNAK BATMASI NASIL GEÇER?

Tırnak batmasının daha hızlı geçmesi için birtakım önlemler alınabilir. Bu amaçla yapılabilecek aşağıdaki uygulamalar etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir:

1 - Ayak tırnağının altına pamuk veya mumlu diş ipi koymak tırnak batmasının iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayaklar günde 3 - 4 kez ortalama 20 dakika kadar ılık suda bekletildikten sonra batık tırnak kenarının altına bir parça temiz pamuk veya mumlu diş ipi yerleştirilir. Bu uygulama tırnağın cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olur.

2 - Ayaklar günün kalan kısmında kuru tutulmalıdır.

3 - Tırnaklar batma geçene kadar kesilmemeli, uzamaları beklenmelidir.

4 - Antibiyotikli kremler, varsa ​​enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Krem sürüldükten sonra bandajla kapatılmalıdır.

5 - Rahat ayakkabılar giyilmelidir. Tırnak batması şikâyetleri devam ettiği sürece burnu açık ayakkabı veya sandaletler tercih edilmelidir.

6 - Asetaminofen, ibuprofen, naproksen sodyum gibi ağrı kesiciler ayak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

TIRNAK BATMASI NASIL ENGELLENİR?

1 - Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

2 - Tırnaklarınız köşelerini dik bırakmamaya özen gösterin, yarım ay şeklinde kesin.

3 - Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.

4 - Bir süre parmağınızı açıkta bırakacak terlikler ve sandaletler kullanın.

5 - Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin.

6 - Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük olarak değiştirin.

7 - Ayağınızda dolaşım sorunu varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenilir bir yerde tırnak bakımı ve pedikür yaptırmayı tercih edin.

8 - İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

ETE BATAN TIRNAK NASIL KESİLİR?

Tırnak batımı olan ayağı ılık bir suya koyup 15 dakika bekletiriz. İşlemim kolay yapılabilmesi için 15 dakikada o tırnağın ya da derinin yumuşaması gerekmektedir. 15 dakika ayağın suda kaldıktan sonra çıkartarak kurulanır. Tırnak batımının olduğu yeri tırnak makasıyla temizleme işlemi yapılır.