Adana’nın ve Portakal Çiçeği Karnavalı’nın uluslararası alanda tanıtımına çok değerli katkılar sağlayacak olan yarışma Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenleniyor.

Amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların “Festivaller ve Karnavallar” temalı fotoğrafları ile katılacağı yarışmaya başvurular başladı.

ZEYDAN KARALAR: “ADANA İSMİ VE PORTAKAL ÇİÇEĞİMİZİN KOKUSU TÜM DÜNYAYA SARACAK”

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Fotoğraf Yarışması hakkında bilgi veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yarışmanın Adana’nın adını beş kıtada duyuracağını belirterek şunları söyledi:

“Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bu yıl 12’incisini yapıyoruz. Adanalılar resmî ve özel kurumlarıyla el ele vererek karnavalımız kurumsal bir yapıya kavuşturdu. Karnaval zamanı sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce, binlerce insan Adana’ya geliyor. Karnavalımızın Adana’nın tanıtımına ve kent ekonomisine katkısı çok büyük. Bu yıl Adana olarak bir ilki daha gerçekleştiriyor ve Portakal Çiçeği Karnavalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nı başlatıyoruz. Bu yarışma ile Adana ismi ve portakal çiçeğimizin kokusu tüm dünyaya yayılacak. Fotoğraf sanatçılarımızı bu çok özel yarışmaya katılmaya davet ediyorum.”

ali haydar bozkurt

ALİ HAYDAR BOZKURT: “PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI SADECE KENTİMİZİN SOSYAL HAYATINA VE EKONOMİSİNE DESTEK OLMAKLA KALMAYACAK, KÜLTÜR SANAT DÜNYAMIZA DA DEĞERLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK.”

Ramazan Saygılı'dan "Kan Bağışı" Çağrısı Ramazan Saygılı'dan "Kan Bağışı" Çağrısı

Nisan’da Adana’da Fikir Önderi Ali Haydar Bozkurt, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın sadece Adana’nın değil Türkiye’nin de tanıtımına katkı sağlayacağını söyleyerek şöyle konuştu:

“İlk günden bu yana karnavalımızda yapılan her etkinliği çok önemsedik. Bu yıl da Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nı başlatıyoruz. Bu yarışma artık bir marka olan karnavalımıza yine büyük fayda sağlayacaktır. Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda fotoğraf sanatçısının gözünden Adana’mızı ve karnavalımızı dünyaya bir kez daha tanıtacağız. Böylelikle kentimizin sosyal hayatına ve ekonomisine destek olmakla kalmayacak, kültür sanat dünyamıza da değerli bir katkı sunacağız. Karnavalımız çok kısa bir süre içinde ulusal ve uluslararası alanda isim yaptı, dünyanın önde gelen karnavalları arasına girdi. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı’mız her yıl kendini yenileyip geliştirerek yoluna devam edecektir.”

MUSTAFA ÖNCÜL: “KARNAVALIMIZIN ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI İLE DAHA DA GÜÇLENECEĞİNE İNANIYORUZ.”

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) patronajıyla organize edildiğini söyleyen Organizasyon Koordinatörü Mustafa Öncül yarışma hakkında şu bilgileri verdi:

“Bir Adana sevdalısı olan Ali Haydar Bozkurt’un girişimiyle 12 yıl önce başlayan Portakal Çiçeği Karnavalı’mız yıllar içinde büyüyüp güçlendi ve her kesimden Adanalıyı tek yürek hâlinde bir araya getirdi. Adana’nın yurt içinde dışında tanıtımına büyük katkı sağlayan karnavalımızın Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması ile daha da güçleneceğine inanıyoruz. Bu yıl FIAP’ın (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) düzenlediği Dünya Kulüpler Kupası’nda 7’inci olarak dünya fotoğrafının ilk 10’una girme başarısını gösteren, ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında deneyimli OTOFOKUS Fotoğraf Grubu tarafından organize edilen yarışmamızın konusunu “FESTİVALLER ve KARNAVALLAR” olarak belirledik. Türkiye’den ve dünyadan fotoğraf sanatçıları bu konudaki fotoğraflarıyla yarışmaya katılabilecekler. Yarışmaya katılmak isteyen sanatçılar TFSF.ORG.TR ve PORTAKALCICEGI.OTOFOKUS.ORG adreslerinden yarışma şartnamesine ulaşıp yarışmaya katılabilirler.”