Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programına katılarak, parti örgütü ile bayramlaştı.

CHP Mersin İl Başkanlığı’nın bahçesinde düzenlenen bayramlaşma programına; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ile Hasan Ufuk Çakır, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP Mersin İl Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz,

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, CHP ilçe başkanları, parti yöneticileri, Meclis üyeleri ve çok sayıda partili katılım sağladı. Programda; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalar bölümüne geçildi.

 “Bayram boyunca ziyaretlerimizi sürdüreceğiz”

Bayramlaşma programında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, tatilde ve bayramda eş, dost, akraba ziyaretleri vesilesiyle Mersin’e gelen insanlarla şehirde dolu dolu bir bayram geçireceğini söyledi

“Değişim, kafalar değişince olur”

İdeolojik söylemlerle seçim kazanmanın eskide kaldığını aktaran Başkan Seçer, “Cumhuriyet Halk Partili ve parti içinde yaş itibariyle en fazla emek verenlerden ve destek olanlardan biriyim. Değişim kafaları değiştirmeden olmaz, insanlar değişir ancak kafalar aynı kalırsa değişim olmaz” dedi. Gençlik kollarında, kadın kollarında daha fazla üye olması gerektiğini dile getiren Başkan Seçer, eğitimli ve daha görgülü insanlara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Belediye başkanı olarak milletin acılarını bilmeyen, engelli, hasta ve şehrindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarını gözetmeyen birinin belediye başkanı olmaması gerektiğini belirten Seçer, “Kurumların enerjisini almayın. Bırakın, başarılı olan insanlar görevlerini yapmaya devam etsin” dedi.

“Partimizin birliği bizim için önemli”

CHP kurultayının yaklaşan Başkanlık seçimleriyle ilgili konuşan Seçer, “Bu parti sahipsiz değildir. Bu partiyi biz güvenli bir limana alırız. Bu işler sükûnetle olur. Kavga ederek veya güzellemeler yaparak olmaz. Elbette bir değişim olacak ama kaş yaparken de göz çıkarmayacağız. Bu partinin birliği önemli” dedi. Değişim gerektiren noktaların akıl çerçevesi içerisinde değerlendirilerek yapılması gerektiğini aktaran Seçer, “Parti söylemi, programı, başkanı, tüzükleri hepsi değişir. Ancak benden sonrası tufan olmaz. Emek veren insanların kıymetini bilin” diye konuştu. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin örgütlerine müteşekkir olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Örgütler benim işim değil. Ben bu partinin belediye başkanıyım. Örgütler; Genel Merkez, Genel Başkan ya da örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın hiyerarşik olarak yönetimiyle çalışmalarını yapar” dedi.

chp-mersin-vahap-secer21

“Partim Mersin’de yüzde 28-30 civarında kendi içinde oyunu artırmış”

Genel seçimlerde Mersin’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarında artış yaşandığından söz eden Başkan Seçer,  “Mersin’de rakamsal olarak bakıyorum, nispi olarak değil, oransal olarak değil. Yaklaşık partimin oyu her 3 oy, 4 oy olmuş. Yani partim Mersin’de yüzde 28-30 civarında kendi içinde oyunu artırmış. 300 bin olan oyu 385 binlere kadar ulaşmış. Mersin’in nüfusu belli, seçmen sayısı belli 2018’den bu yana. 3 milletvekili çıkarıyorken 5 milletvekiline çıkardık. 2002’li yıllardan bugüne seçimlerini inceleyin. 2002 yılı özel bir yıldır, sadece 2 parti barajı geçmiştir. Orada oy oranından ziyade partilerin barajı geçmemesi sonucu belirlemiştir. Yüzde 34 ile Anayasa’yı değiştirecek sandalye sayısına sahip olmuştur iktidar. Ama o günden sonra ben 2007’de milletvekili oldum. Kıl payı 4. milletvekilini çıkarttık. Gitti geldi, gitti geldi” diye konuştu.

2011’de milletvekili adayı olduğunu ve milletvekili seçildiğini hatırlatan Başkan Seçer, “Aynı şekilde 4. sırayı gitti geldi çıkardık. Geldik 2015 yılının ilk seçimine. 3 milletvekilinde kaldı. Ön seçim oldu değil mi? Tırnak içinde deve dişi gibi siyasiler. Ama 3 milletvekilinde kaldı parti. Şimdi bir şeyi savunurken, bir tezi, sonuçlarından gitmeniz lazım. Ön seçim oldu, dediler hiç dokunmayalım ama 3 milletvekili. Sonra 5 ay sonra konjonktür değişti. AK Parti’nin oyu birden bire 8-9 puan arttı, iktidar oldu. Bizim oyumuz da Türkiye genelinde arttı. Burada da arttı. Giden oylar geri geldi, 4 milletvekili oldu. Geldik 2018’e, tekrar 3 milletvekiline düştük. Ya zorla 4 olduk, ya 3’te kaldık. Geldik 2023,’e. Bunları anlatıyorum, ekranları başında dinleyen partililerim de lütfen iyi dinlesin. O gemide, Cumhuriyet Halk Partisi gemisinde kendileri de var. Şimdi kongre sürecine gidiyoruz. Dezenformasyonları, yanlış bilgilendirmeleri, yanlış propagandalara kulak asmasınlar diye. 5 milletvekilini bu parti çok rahat bir şekilde çıkardı mı? Git gel olmadan. 6 git gel olabilirdi. Biraz daha bir şeyler olsaydı, bir dip dalgası, bir Ankara esintisi, söylem esintisi. Parti bu duruma geldi mi? Ben örgütümüze teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Tıkır tıkır bir seçim süreci geçirdiler”

Mersin örgütünün çok başarılı bir seçim süreci geçirdiğinin altını çizen Başkan Seçer, “Kurda kuşa yem olmadan, kimseye muhtaç olmadan tıkır tıkır bir seçim süreci geçirdiler. Cumhuriyet Halk Partisi her alanda, açık mecralarda, sokaklarda, her yerde hakimdi kente. Dağın başında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nın resimleri vardı. Son derece başarılı bir süreç geçirdiler. Bunlar yatarak olmadı. Gittiler gençler, 1 ay önce, 1 buçuk ay önce kampanyayı başlattılar. Aldılar materyalleri, açık hava mecralarını donattılar. Bir kere avantaj sağladılar. Durum budur. Geldiğimiz noktada Mersin’de başarılı bir sonuçtur. Daha iyi olabilirdi. Neden Büyükşehir Belediye Başkanlığı Cumhuriyet Halk Partisi’nin. Daha fazla işler, başarılar beklemeliyiz. Hiçbir sözüm yok. Daha fazla çıtayı yükseltmeliyiz. Hedefi yüksek koymak, morali yüksek tutmak, gerçeklerle olmak, çalışmak, azmetmek bu partiyi sevmenin başarıya giden yoludur. Ben bu kadar söylüyorum ve değerlendirmeleri partililerime bırakıyorum. Elinizi vicdanınıza koyacaksınız, değerlendireceksiniz” dedi.

“Sayın Genel Başkanımız tabi ki geminin kaptanıdır”

Türkiye genelindeki seçim sonuçlarının beklendiği gibi olmadığından söz eden Başkan Seçer, “Sayın Genel Başkanımız tabi ki geminin kaptanıdır. ‘Ben partimi bu fırtınadan sonra güvenli bir limana çıkartacağım. Partililerim endişe etmesin.’ diyor. Katılıyorum. Hep beraber çıkartacağız. Kaptanı yalnız bırakamayız. Hepimiz eleştirimizi yapacağız, öz eleştirimizi yapacağız. Sayın Genel Başkanımız da yapacak. Birileri bu geminin kaptanlığını ben daha iyi yaparım diyebilir. Bunu derken partimizin birliğine, beraberliğine, dirliğine, hele hele yerel seçim öncesi zarar vermeden bu söylemlerini yapmasını tavsiye ediyorum. Hepiniz kadar ben de partimde hak sahibiyim. Benim kadar sizler de partimde hak sahibisiniz. Bunu unutmayın. Bugün ben belediye başkanıyım, yarın bir evladımız olacak, bir genç gelecek. Ardımızda, bizden sonra bir arkadaşımız gelecek ya da milletvekillerimizin yerine. Nasıl 13 yıldır Sayın Genel Başkan, önceden rahmetli Sayın Baykal, daha önceleri Sayın Ecevit, Sayın İnönü, rahmetlilerden sonra ilk kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, ondan sonra ardılları gelmiş, o şerefli koltuğa oturmuşsa hiç merak etmeyin bu partinin özünü bilen, bu partiyi içselleştirmiş liderler gelir, Atatürk'ün o koltuğuna layık olan kişiler oturur. Cumhuriyet Halk Partisi refleksi bunu gerçekleştirir” diye konuştu.

“11 Büyükşehir’in Cumhuriyet Halk Partisi olması güçlü bir kazanımdır”

Kongreleri yapacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, ilçe başkanı, il başkanı olmak isteyenlerin çıkıp yarışacağını aktardı ve kolay mücadeleler olmadığını söyledi. Başkan Seçer, “Ama bunu uygarca ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışır ölçülerde yapacağız. Dilimize dikkat etmemiz, etrafı kirletmememiz, zehirlemememiz lazım. Buna hassasiyet göstermemiz lazım ve daha sonra seçim sathı mahalline gireceğiz. 11 Büyükşehir’in Cumhuriyet Halk Partisi olması, merkezi iktidar kadar güçlü bir kazanımdır. 1; bunu asla kaybetmeyeceğiz. 2; ilaveler yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Elimizdeki mevzileri asla kaybetmeyiz”

Partililerine 2018’i hatırlamalarını söyleyen Başkan Seçer, “2018’de 3 vekil çıktı, Türkiye'de eh şöyle böyle bir oy oranı aldık. Şimdikinden 3 puan daha düşüktü, yüzde 22. Ama aradan 10 ay geçtikten sonra Türkiye'de yerel iktidarı kazandık. 2018 koşullarında. Şimdi daha güçlüyüz. Elimizdeki mevzileri asla kaybetmeyiz. 2018’e göre daha güçlüyüz tekrar ediyorum. Hem 2023 seçim sonuçları hem 11 Büyükşehir Belediyesi, il, ilçe belediyeleri 250 belediye. Bunlar yerel iktidardır, önemli güçtür. Değerli partililerim diri olun, güçlü olun, moralinizi yüksek tutun. Bu parti 1 asırlık parti. Bu parti mücadele sonucu oluşmuş bir parti. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın yarattığı bir parti, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir parti. Bu partinin enerjisiyle, bu partinin sinerjisiyle 2024 seçimlerinde bütün bu kara bulutları dağıtacağız, fırtınayı dindireceğiz, belediyelerimize yeni belediyeler katacağız. Mersin’de daha çok ilçe belediyesi kazanacağız. İddialı konuşuyoruz partililer olarak. Mersin’de daha fazla ilçe belediyesi kazanacağız. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni daha güçlü gelerek kazanacağız. Buradan da bu bayramda bunun hep beraber sözünü almak istiyorum ve bayramınızı kutluyorum. Çoluğunuzla çocuğunuzla, arkadaşlarınızla, dostlarınızla daha nice bayramlarda inşallah bu kutsal çatı altında Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında bayramlar kutlamak nasip olsun” dedi.