Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleşen toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak ile resmi ve özel okul ve kurum yöneticileri katıldı.
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban; 2022-2023 eğitim-öğretim yılının öğretmenlere, öğrencilere, ilimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.
Her fırsatta okullarımızı ziyaret etmeye, öğrenci ve öğretmenlerimizle bir araya gelmeye çalışıyoruz diyen Vali Elban, “İlimizde milli eğitime bağlı resmi ve özel kurumlarımızda 1640 civarında eğitim kurumumuz, 32.000 civarında eğitim neferimiz, 520 bin 300 civarı da öğrencimiz bulunmakta. Adana’daki bu hareketlilik düşünüldüğünde maalesef istediğimiz derecede bütün okullarımızı ziyaret etme şansı bulamıyoruz. Fakat elimizden geldiğince bu gayret içerisindeyiz.” dedi.

Okul Yöneticileri toplantısı
Biz büyük bir aileyiz dolayısıyla bu ailenin de ihtiyaçları ve sorunları da büyük olabiliyor diyen Vali Elban, “Fakat bunun yanında bu büyük ailenin başarıları da büyük, yaptığı çalışmalar da farklı oluyor. Son bilim şenliğinde bunu gördük, yavrularımız hakikaten hepimizi gururlandırdı. Bu şenlikte sizlerin çocuklarınıza yaptırdığınız çalışmalarla, onların neler yapabileceklerini hepimiz görmüş olduk.” dedi.
Tabii sizler esas itibarıyla eğitimci olarak okullardan mezun oluyorsunuz, uzun yıllar eğitimcilik yapıyorsunuz ama eğitimini almadığınız idarecilik gibi bir alanda görev yapmak durumundasınız diyerek sözlerini sürdüren Vali Elban, “İdarecilik uzmanlık gerektiren ayrı bir alan. Sizler bunun eğitimini almadan doğaçlama, usta çırak ilişkisiyle bu alanı öğreniyorsunuz. Bunun da kendine has ciddi zorlukları var. Bir taraftan fiziki şartlarla binayla, bina eksiklikleriyle, eğitim malzemeleriyle uğraşacaksınız; öbür taraftan öğretmenlerimizin sorunlarıyla ve personelle ilgili konularda uğraşacaksınız, diğer taraftan öğrencilerle ilgileneceksiniz, bunun dışında okula hizmet veren okul servisleriyle, kantinlerle ve diğer kişilerin okulla olan ilişkilerini düzenleyeceksiniz. Hepsi birbirinden zor konular ama sizler bu işlerin altından kalkıyorsunuz. Bundan dolayı ben sizlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Eğitimde disiplini elden bırakmadan hareket etmenin önemine değinen Vali Elban, bunun yanında idarecilere öğretmenlerden, velilerden gelen taleplerde de empatik bir bakış açısıyla, hoşgörüyle yaklaşmanın idarecilikteki başarının bir sırrı olduğunu vurguladı.

Okul Yöneticileri
Eğitimde Adana olarak hedefimiz bir bütün olarak çok ciddi başarı elde etmek diyen Vali Elban, “Bu başarıda hedeflediğimiz kriterlerden sadece bir tanesi akademik başarıdır. Bizim asıl hedefimiz donanımlı nesiller yetiştirmektir. Bu donanımlı neslin elbette ki çağın gereği olarak kodlama da bilmesi lazım, kitap okuma alışkanlığına sahip olması lazım, sanatla ilgilenmesi lazım, sporla ilgilenmesi kısaca hayatın içerisinde olması lazım.” dedi.
Maalesef asrımızın hastalığı olan elektronik aletlere, dijital materyallere bağımlılık, çocuklarımızı sosyal hayattan, sosyal çevreden ve sosyal kabiliyetten geri bırakıp zekalarının gelişimine ciddi bir şekilde ket vuruyor diyen Vali Elban, “Fakat bunları yasaklamak hem gerçekçi değil hem de birçok açıdan doğru değil. Bunun yerine bu alışkanlıkları kontrol etmek ve faydalı hale getirmek gerekiyor. Dolayısıyla yavrularımızı çağın gereklerine uygun olarak her açıdan tam donanımlı olarak yetiştirmek mecburiyetindeyiz.  Tabii ki akademik başarı, hem ülkemizdeki hem ilimizdeki yapılan değerlendirmelerde maalesef tek kriter. Bu nedenle akademik başarıyı da göz ardı edip yok sayamayız, bunun yanında diğer alanları da içerecek şekilde çocuklarımızı donanımlı bir nesil olarak yetiştirmek mecburiyetindeyiz.” dedi.
İki yıldan beri kodlamayla ilgili büyük uğraş verildiğini söyleyen Vali Elban, “Bu yıl inşallah aralık sonu itibarıyla resmi ve özel okul ayrımı olmaksızın tüm okullarımızda ana sınıflarımızdan lise sona kadar tüm yavrularımızı dijital okuryazar yapmak ve onları kodlama eğitimiyle buluşturmak istiyoruz. Bu konuda yakında bir seferberliğe başlıyoruz. Bunun için okullarımızda mutlaka bir alan oluşturmak durumundayız. Şu an yaklaşık % 40 oranında eğitici eğitimi oranımız bulunmakta ve bu oranı % 80,  % 90’lara getirmek ve nihayet tüm öğretmenlerimizin dijital okuryazar olmaları temel arzumuz. Çünkü çocuklar dijital okuryazar olduğunda öğretmenlerimizin bu konunun cahili olmaları mümkün değil. Biz bu konuyu bu sene halledip artık bir taraftan da startuplarla, yeni eğitim merkezleriyle büyük bir mesafe alıp çocuklarımızı daha da geliştirmek istiyoruz.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.
Toplantı, Adana’da eğitim üzerine yapılan çalışmalar üzerine istişarelerde bulunulmasıyla sürdü.
 

Editör: Murat BERHUN