CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz ve yüksek enflasyon ortamında geliri giderini karşılamayan vatandaşın bankalara sürekli borçlandığını söyledi. Vatandaşın bankacılık sektörüne olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçları bu yılın ilk altı ayında 579 milyar lira (yüzde 36,8 oranında) artarak 2,2 trilyon liraya kadar çıktığını kaydeden Bulut, “Yıl başından bu yana tüketici kredileri 292 milyar lira artarak 1 trilyon 411 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 287 milyar lira büyüyerek 741 milyar liraya çıktı. Ayrıca vatandaşların TOKİ’ye 46 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor” dedi.

VATANDAŞIN KAZANDIĞI BORCUNUN FAİZİNE GİDİYOR

Vatandaşın anaparaya değil de kredi borçlarına çalıştığını belirten Bulut, kredi kartı ve tüketici kredisi borçları için bankalara bu yılın ilk dört aylık döneminde ödenen faizin geçen yılın aynı dönemine göre 38 milyar lira artarak 87,7 milyar liraya kadar yükseldiğini bildirdi.

5.5 AYDA 7 MİLYON 283 BİN İCRA DOSYASI

1 Ocak-16 Haziran tarihleri arası icra dairelerine yeni gelen dosya sayısında patlama yaşandığını belirten Bulut, şöyle devam etti:
“İcra dairelerine gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 oranında artarak 7 milyon 283 bine kadar yükseldi. İcra dairelerinde bulunan dosya sayısı ise 21 milyon 751 bin.   Neredeyse icralık olmayan vatandaş kalmadı. Net asgari ücret 11 bin 402 lira oldu, ancak enflasyonist ortamda vatandaş ancak temel ihtiyaçlarını zar zor karşılayacak. Borçlara sıra gelemeyecek. 

ASGARİ ÜCRET PUL OLACAK

Asgari ücret yoksulluk sınırının çok altında, bazı büyükşehirlerde ev kirası kadar bile değil. Güya işçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerdi. 8.500 TL olan eski asgari ücretle yılın başında 641 dolar alınabiliyordu. 11 bin 402 lira olarak açıklanan yeni asgari ücretle sadece 483 dolar alınabiliyor. Emekçinin cebinden 158 doları çalındı. Asgari ücrete ne kadar zam yapılırsa yapılsın enflasyon karşısında 3 günde yine pul olacak.”