Yüzyılın deprem felaketinde, yaraların bir an önce sarılması için ilk günden bu yana bütün imkanlarıyla deprem bölgelerinde çeşitli görevler alan veteriner hekimler, hayvansal gıda üretiminin aksamaması için de özveriyle çalışmaya devam ediyor. Son olarak, Eskişehir’den Hatay’a gönderilen bir tır dolusu, 540 çuval büyükbaş hayvan yemi, Defne ve Yeşilçınar ilçelerinde ki üreticilere dağıtıldı. 

YAHYA HAMURCU’DAN FEDAKARLIK ÖRNEĞİ 

Gönüllüler tarafından toplanan yemlerin dağıtımını, depremde evi ve işyeri ağır hasar gören, ayrıca birçok yakın akrabasını kaybeden Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu’nun koordine etmesi, her türlü şartlarda dayanışmaya hazır olan Türk milletinin fedakarlığını gözler önüne serdi.  

Gıda zincirini korumak amacıyla, felaket bölgelerindeki büyükbaş hayvanların muayene, tedavi ve beslenmeleri ücretsiz olarak yapılıyor. 

KÖSE: HAYVANCILIK FAALİYELERİNİ AKSATMADIK 

Hatay’daki çalışmalarda etkin olarak yer alan Adana Veteriner Hekimler Odası da bütün üyeleriyle birlikte taşın altına elini koyarken, saha faaliyetleriyle bölgedeki büyükbaş hayvanların tedavi ve muayenesinin aksamasına izin vermedi. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse,  Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi’nin, Tarım Bakanlığı kontrolünde bölge odalarına ilaç ve yem gönderdiğine dikkat çekerken, ‘’Bölge hayvancılığını korumak amacıyla üzerimize düşen fedakarlığı yapıyoruz’’ diye konuştu. 

YAŞAM NORMALLEŞİNCEYE KADAR DESTEK SÜRECEK 

Başkan Köse, şunları kaydetti; ‘’Bölgedeki hayvancılık daha çok aile tipi işletmeler bazında olduğu için şu anda, ürettikleri sütü satamamak gibi bir sorunları var. Bu işletmeler, yem ihtiyaçlarını 3-5 gün yetecek şekilde tedarik ediyor ve stoklamıyorlardı. Şu an yem ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ürettikleri sütün pazarlanmasını sağlamak için de gayret ediyoruz. Yaşam normalleşene kadar desteğimiz sürecek.’’


 

Editör: Murat BERHUN