Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, '81 ile 81 orman' sloganıyla AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu ağaçlandırma kampanyasını Meclis gündemine taşıdı. Kampanyadaki belirsizliklere dikkat çeken Barut, "Yangın bölgelerinde kaç fidan dikildi, ne kadar harcandı?" diye sordu.

MECLİS'E ÖNERGE SUNDU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na sunan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, "2022 yılında 54 ilimizde yaşanan orman yangınları yüreklerimizi burkmuş, ormanlarımızı kullanılmaz hale getirmiştir. Dünya ülkeleri arasında, orman yangınlarının en çok zarar verdiği ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu düşündüğümüzde sonuçlar bizim için çok daha can yakıcı olmaktadır" diye konuştu.

YLSY Bursiyerlerinin Çığlığı Meclis Gündeminde YLSY Bursiyerlerinin Çığlığı Meclis Gündeminde

"SÖYLEMDE KALMASIN"

Ağaçlandırma seferberliği için yapılması gerekenleri sıralayan Ayhan Barut, "İnsanlık için oksijen kaynağı, canlıların doğal yaşamı olan aynı zamanda iklim üzerinde düzenleyici öneme sahip olan ormanlarımızı korumak ve orman yangınlarını önlemek ve kaybettiğimiz ormanların yerlerine yenisini oluşturmak önceliğimiz olmalıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni'nde 2023 yılının sonuna kadar hedeflerinin 7 milyar fidan dikerek ülkemizin orman varlığını yüz ölçümümüzün üçte birine ulaştıracaklarını açıklamıştır.  81 ile 81 adet orman kazandıracaklarını söylemişlerdir. Bu sadece söylemde kalmasın" dedi.

"HANGİ ALANDA, NE KADAR DİKİM YAPILDI?"

CHP'li Ayhan Barut'un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması talebiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt aranıyor;
"1- Yapılan açıklamanın ardından geçen zamanda dikilen fidan sayısı kaçtır? Bölgelere göre dağılımı nedir?
2- Yangınlardan sonra dikilen fidan sayısı kaçtır?
3- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kampanya için ayrılan bütçe ne kadardır?
4- 81 il için 81 orman kampanyası dahilinde orman yapılacak alanlar belirlenmiş midir?"