Türkiye’nin en önemli tarım bölgelerinin başında gelen Adana’da mevcut sorunlara yeni sorunlar eklendiğini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Yaşar Özkan  "Hava sıcaklıklarının daha önce görülmediği derecelere ulaştığı bu günlerde bazı bölgelerimizde sulama rotasyonları uygulanacağı açıklanmıştır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

"BU KARAR ÜRETİCİLERİ BATIRMAK DEMEKTİR"

Yaşar Özkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Başta çok fazla suya ihtiyacı olan Mısır ürününde üreticileri adeta batırmak demektir. Mevcut su miktarımız yeterli olmasına rağmen suyumuz hangi amaçla nerelerde kullandırılmaktadır. DSİ’den talebimiz bu durumu yeniden değerlendirerek rotasyon uygulamasını önümüzdeki aydan itibaren uygulamasıdır. Aksi taktirde doğacak sorunların altında sadece üretici değil siyaset kurumları dahil tüm kurumlar kalır.

Bu sorunun yanı sıra, Sulama Birlikleri tarafından açıklanan yeni sulama ücretlerinde daha önce yapılan %50 indirimli tarifeler, bu yıl uygulanmamıştır. Bu duruma göre bir önceki yıl Mısır da dekara ödenen 77,50TL’lik rakam bu yıl 280,00TL olarak açıklanmıştır. Buradaki artış oranı %300’ün üzerindedir. Geçen yıl Mısır ürünü alış fiyatına sadece %5 artış yapıldığını göz önüne alırsak sulama ücretine yapılan bu artış miktarını yetkililerin vicdanına bırakıyoruz."

ATB Başkanı Şahin Bilgiç Ve Yönetimi Kozan'da ATB Başkanı Şahin Bilgiç Ve Yönetimi Kozan'da

Editör: Murat BERHUN