inşaat Mühendisi Kaya'dan Büyükşehir Meclisinde “Yapı Stoku” Vurgusu inşaat Mühendisi Kaya'dan Büyükşehir Meclisinde “Yapı Stoku” Vurgusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Türkiye Kültür Yolu Festivali’yle deste verdiği Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, konserden sergilere farklı etkinliklerle sürüyor. Etkinlikler kapsamında ‘Çok Satanlar’ listesinde yer alan Kurtuluş Savaşı romanlarının yazarı Mehmet Uluğtürkan da ‘Atatürk’ün Pilot Şehri Adana’ başlıklı söyleşisi de yer alacak. 20 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 11’deki söyleşi Adana Müze Kompleksi’ndeki konferans salonunda gerçekleştirilecek. 

ATATÜRK NASIL ADANALI OLDU? 
Yazar Mehmet Uluğtürkan, Atatürk ‘ün payitahtın yenilgiyi kabul eden tavrına rağmen vatanı kurtarma girişimine Adana’dan başladığını belirterek, “Söyleşimde Mustafa Kemal’in neden ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette bu güzel Adana’da doğmuştur’ sözünü irdeleyeceğiz. Fransızların Adana’yı nasıl işgal ettiğinin görüntülerini izleteceğiz. Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak geldiği Pozantı Kongresi’nde neler yaşandığını, Atatürk’ün resmen nasıl Adanalı olduğunu, bu şehirden neden çiftlikler satın aldığını, Cumhuriyet’in ilk fuarı için neden Adana’yı adres gösterdiğini hatırlayacağız. Bugün portakal çiçeği kokusunu borçlu olduğumuz Atatürk’ü söyleşiyle anıp, anlamaya çalışacağız. Herkesi söyleşime bekliyorum” dedi.