banner834

Balkan Türklerine "film" ile moral

11 Temmuz'dan yapılacak Bulgaristan seçimleri öncesinde Adana'da yaşayan Balkan ve Rumeli Türkleri'ne Yüreğir Belediye Başkanı Fatih M. Kocaispir'den anlamlı bir jest geldi.

Balkan Türklerine "film" ile moral

Seçim heyecanı yaşayan Balkan ve Rumeli Türkleri "Cep Herkül’ü Naim” filmi ile moral depoladı. Yüreğir Belediyesi'nin Millet Bahçesinde gerçekleştirdiği Arabada Sinema Günleri kapsamında, 46 Dünya rekoru ve onlarca altın madalya kazanan Milli Gururumuz Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkül’ü Naim” filmi  oynatıldı.

Bulgaristan’daki asimilasyon politikaları nedeniyle Turgut Özal’ın da destekleriyle Türkiye’ye gelen Bulgaristan Kırcaali doğumlu Türk vatandaşı Naim Süleymanoğlu ekseninde Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımızın hayatını konu alan film yoğun ilgi gördü. Yüzlerce vatandaşın katıldığı etkinlikte Yüreğir Belediyesi tarafından izleyicilere patlamış mısır, gazoz ve çekirdek ikramı yapıldı. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih M. Kocaispir, 11 Temmuz’da gerçekleşecek Bulgaristan seçimleri öncesinde Bulgaristan’da, Türkiye’de ve Adana’da oy kullanacak çifte vatandaş statüsünde Türk vatandaşları için seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr.Özgür Kara da 11 Temmuz seçimlerinin, komünist rejim tarafından doğdukları büyüdükleri vatanlarını terke zorlanan, adeta sürülen Balkan ve Rumeli Türkleri için büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Başkan Dr. Özgür Kara açıklamasında, "Böylesine hassas bir süreçte seçim öncesi bu anlamlı jest için Yüreğir Belediye Başkanı Sn. Fatih Kocaispir'e teşekkür ediyorum. Bulgar hükümetinin anlayışsız tutumu nedeniyle seçimlerde kendini ifade etme, oy kullanma sorunu yaşayan Balkan ve Rumeli Türkleri adına demokratik seçim talebimizi bir kez daha yineliyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841