CHP’li Özdiş; YGS mağduriyetini TBMM’ye taşıdı

Bu yıl YGS sınavında uygulanan ve çok sayıda gencin mağduriyetine yol açan birkaç dakikalık gecikmeler nedeniyle gençlerin sınava alınmamasını TBMM gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, “Birkaç dakika için gençlerin hayalini yıkmak doğrumudur” diye sordu.

CHP’li Özdiş; YGS mağduriyetini TBMM’ye taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, YGS sınavına birkaç dakikalık gecikme nedeniyle giremeyen gençlerin sorununu TBMM’ye taşıdı.

Bu yıl uygulanan yeni uygulamanın çok sayıda genci mağdur ettiğini belirten CHP Milletvekili Özdiş, “YGS'ye giren gençlerimizden bazıları sınav yerlerine 09.45 ve sonrasına geldiklerinde içeri alınmadılar. Birkaç dakikalık gecikmeleri hayatlarından 1 yıl kaybetmelerine neden oldu” dedi.

Gençlerin bu mağduriyeti nedeniyle Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlama istemiyle soru önergesi veren Özdiş, mağdur gençlere sınav öncesi bu konuda uyarılar yapılıp yapılmadığını sordu. Yıl boyunca ders çalışıp emek veren ancak birkaç dakikalık gecikme nedeniyle hayatlarının bir yıl ötelenmesinin nasıl izah edileceğini soran Özdiş, verdiği soru önergesinde Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

banner625
1- 09.45 ve sonrasında binaya kimsenin alınmayacağı bilgisi adaylara tam olarak bildirilmiş midir? Sınav öncesi günlerde bu konuda herhangi bir hatırlatma yapılmış mıdır?

2- Söz konusu olaydan etkilenip, sınava giremeyen kişi sayısı tespit edilmiş midir?

3- İlerleyen yıllardaki sınavların öncesinde adaylara veya velilere, sınav kurallarını hatırlatıcı kısa mesaj veya mail yollamak gibi uygulamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

4- Sınava birkaç dakika geç kalan, 09.45 değil de örneğin 09.47 de gelen kişilerin bu birkaç dakika nedeniyle hayatının 1 yılını kaybetmesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz