banner676

Şevkin köylüler ve üreticilerle buluştu

CHP Adana Milletvekili Adayı Dr. Müzeyyen Şevkin, Yumurtalık’ta üretici ve köylülere CHP’nin tarım politikalarını anlattı

Şevkin köylüler ve üreticilerle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Adayı, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en önemli tarım topraklarına sahip Adana’da tarım ve hayvancılığın geri plana atıldığını vurguladı.


GÜLLERLE KARŞILANDI
Çalışmaları kapsamında Karataş’ın Bebeli, Yumurtalık’ın Şeyhganim, Forlar ve Kırmızıdam köylerinde çiftçi ve üreticilerin yanı sıra tarım işçileriyle görüşen ve güllerle karşılanan Dr. Şevkin, “Ülkemizin en verimli topraklarına ve geniş meralarına sahip Adana’da özellikle son 16 yılda tarım ve hayvancılıkta büyük bir gerileme yaşandı. Tarım toprakları hızla betonlaştırılırken tarımdan sanayiye entegrasyon sağlanamadı. Bu nedenler işçilerimizi de topraklardan uzaklaştırdı” diye konuştu.


banner625
“24 HAZİRAN MİLAT OLACAK”
Çukurova’nın farklı etnik kökenlerden göçüp gelen yoksul ırgatlara ekmek kapısı, sıcak kucak olduğunu, onların hayat kavgalarını anlatan, ülkemizin yüz akı olan Abidin Dino, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney gibi pek çok değerli sanatçıya da ilham kaynağı olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, “Şimdilerde bu değerlerden, kültürel ve ekonomik zenginlikten eser yok. 24 Haziran hem Adana hem de ülkemiz tarım ve hayvancılık dünyası adına bir milat olacak. Herkesi ülkesini, topraklarını, meralarını, hayvanlarını korumaya, çağdaş bir geleceğin altına imza atmaya çağırıyorum” dedi.


“ARTIK TAMAM DİYELİM”
Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığında ve CHP iktidarında çiftçiye mazotun 3 liradan verileceğini anımsatan Dr. Şevkin, Türkiye’de buzağı ölümlerinin de önüne geçilmesi gerektiğine işaret etti.Ülkemizde yılda en az 400 bin buzağının çeşitli nedenlerle hayatta tutulamadığına vurgu yapan Dr. Şevkin, özellikle AKP iktidarının istikrarsız tarım politikaları yüzünden Adana çiftçisinin artık yüzünün gülmediğini söyledi. Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi durumunda et ve canlı hayvan ithalatının da önlenmiş olacağını kaydeden Dr. Şevkin, “Dalında kalan portakal, tarladan çıkarılamayan karpuz, ekim alanları azalan ve ithalata dayanan pamuk, üretim maliyetini karşılamayan buğday ve mısır nedeniyle çiftçi topraktan uzaklaşmaya başlamıştır. 24 Haziran’da artık ‘tamam’ demek için tüm halkımızı birlikte hareket etmeye çağırıyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz