CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, deprem felaketi sonrası ayakta kalan ve stratejik önemi bir kez daha ortaya çıkan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren bulut, “Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi yıkan ve 44 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremlerde Adana’da da birçok bina yıkılmış, yüzlerce can kaybı yaşanmıştır. Ancak Adana, diğer şehirlerimize nazaran depremden daha az etkilendiği için Adana Şakirpaşa Havalimanı arama kurtarma ve insani yardım faaliyetleri için lojistik ve ulaşım üssü olmuştur” dedi. 

ŞAKİRPAŞA STRATEJİK AÇIDAN ÖNEMLİ

Depremin yaşandığı illere ulaşmak için ulusal ve uluslararası arama kurtarma ekiplerinin Adana Şakirpaşa Havalimanı üzerinden bölgeye dağıldığını, depremden etkilenen vatandaşlar için başlatılan ücretsiz uçuşlarla yapılan transferlerin de yine Şakirpaşa Havalimanı'ndan gerçekleştirildiğini belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Mersin Yenice’de yapılan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle kapatılacağı söylentileri ayyuka çıkan, her yıl ortalama 5 milyon vatandaşın kullandığı Adana Şakirpaşa Havalimanı kapatılmış olsaydı felaketin boyutlarının çok daha büyük olacağı bir kez daha tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmıştır. Bölgedeki Kahramanmaraş, Malatya, Hatay ve Gaziantep havalimanları devre dışı kalırken ayakta kalan Adana Şakirpaşa Havalimanı, Adana için de bölge için de çok önemlidir ve mutlaka korunmalıdır; kapatılmak yerine yenilenmeli ve genişletilmelidir. Kaldı ki birçok şehirde birden fazla havalimanının hizmet vermesinin örneği ülkemizde de dünyada da mevcuttur. Şakirpaşa Havalimanı’nı bırakın kapatmayı, bunu düşünmek bile stratejik açıdan çok büyük bir hata olacaktır.” 

İKTİDAR NEDEN SESSİZ?

Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbetiyle ilgili şu ana kadar net bir açıklama yapılmadığını kaydeden Bulut, Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatının yapımını ve 25 yıl işletimini üstlenen Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva’nın “Ben kapanmasını isterim. Neden isterim? Oradaki yolcunun buraya geçmesi için. Şakirpaşa Havalimanı, bölgeye yakışmıyor” sözlerine Adana’da iktidar partisi milletvekillerinin ve iktidar sözcülerinin sessiz kaldığını hatırlattı. 

ADANA YANIT BEKLİYOR

Adana’da uzun yıllardır bölgeye hizmet veren Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmasının içi boşaltılan şehrin ekonomisine de büyük darbe vuracağı endişesinin hakim olduğunu belirten Bulut, Bakan Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • -Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle, deprem sonrası önemi bir kez daha ortaya çıkan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti ne olacaktır?
  • -Çukurova Bölgesel Havaalanı için, yolcu uçuş garanti sayısı verilmiş midir? Yıllık kaç yolcu uçuş garantisi verilmiştir?
  • -Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı işletecek olan şirketle yapılan protokolde Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılacağına ilişkin bir ifade var mıdır?
  • -Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti hakkında Adanalı’ların endişelerini giderecek net bir açıklama ne zaman yapılacaktır?
  • -Şakirpaşa Havalimanı’nın yenilenmesine, genişletilmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?
Editör: Murat BERHUN