Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemi döneminde halka 5 maskeyi dağıtamayan AK Parti iktidarının depremde asrın ihmaline imza atarak enkaz altında kaldığını, depremzedelere çadır bulamadığını söyledi. Ormanlar yanarken söndürme uçağı kaldıramayan AK Parti iktidarının, halkın kanayan yaralarına çare bulumadığını belirterek 150 yıllık Kızılay'ı cemaatlere teslim ettiğini vurgulayan Barut, "Pandemide yurttaşı sahipsiz bırakan iktidarın belediyelerin yardım toplamasını engellemeye çalıştığını görmüştük, depremde 150 yıllık Kızılay'ın depremzedelere çadır göndermeyerek sattığına tanıklık ettik. Yaraların sarılması için seferber olması gereken kurumlarımızın cemaatlere teslim edilişini görüyoruz. Asrın ihmaliyle büyük acılara neden olanlar, sokakta ve stadyumlarda itiraz edenleri susturmaya çalışıyorlar. Enkaz altında kalan AKP iktidarından da kurtulacağız" dedi.

"DESTEKLEME PARALARINA BLOKE KOYDULAR"

Depremin vurduğu Hatay, Şanlıurfa ve Kilis'te ev, ahır, ağıl ve üretim alanları zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, depremzede çiftçilerin enkaz altında kalan traktör, tarımsal alet ve ekipmanlarının yeniden çiftçiye sağlanması gerektiğini vurguladı. Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi olan CHP Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, İlhami Özcan Aygun ve Cengiz Gökçel'in de bulunduğu deprem yaralarının sarılmasıyla ilgili çalışmalarda konuşan Ayhan Barut, "Acılarımız büyük ama tarımda tam ekim dönemi geldi. Çiftçinin tarlasını ekmesi, üretimin sürmesi gerekiyor. Ne yazık ki çiftçilerimizin inekleri, koyunları yıkılan ahırların altında kaldı. Traktörleri, tarımsal alet ve ekipmanları yıkıntının altında bekliyor. Acilen depremzede çiftçilerin tüm eksikleri giderilerek yarasının sarılması gerek. Ayrıca Şanlıurfa'da deprem mağduru çiftçilerin hesabına yatırılan tarımsal destekleme paralarına enerji dağıtım şirketinin bloke koyması da kabul edilemez. Çiftçinin zor zamanda gasp eder gibi destekleme paralarına hangi hakla el koyulur. Bu vahim uygulamanın son bulması, derhal yanlışın düzeltilmesi şarttır" diye konuştu.

 AK Parti iktidarının depremde asrın ihmaline imza atarak enkaz altında kaldığını, depremzedelere çadır bulamadığını söyledi.

"SADECE İŞLERİNİ YAPMIYORLAR"

Asrın ihmaline neden olan AK Parti iktidarının pandemide ve orman yangınlarında olduğu gibi depremde de sınıfta kaldığını bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Ülkemiz Koronavirüs döneminde AKP'nin yanlış politikaları sonucunda büyük acı ve sorun yaşadı. Halka 5 maskeyi dağıtamadılar, esnafından çiftçisine herkesin ocağını söndürler. Büyük orman yangınlarında yangın söndürme uçağı kaldıramadılar, ciğerlerimizin yanmasını seyrettiler. Şimdi deprem felaketi yaşandı, on binlerce canımızı kaybettik. İktidar sorumlu değilmiş gibi algı operasyonları peşinde. 150 yıllık değerimiz Kızılay, depremzedelere çadır dağıtamazken kurumlara satış yapıyor. Tuz kokmuş artık. AKP iktidarı depremde de enkazın altında kaldı. Pandemide belediyelerimizin yardım dağıtmasını yasaklalayanlar, sokakta ve stadyumlarda itiraz edenleri, hükümeti istifaya çağıranları susturmaya çalışıyorlar. İşlerini yapmak dışında, akıl almaz ne kadar şey varsa bunlar yapıyor. Türk Hava Kurumundan Kızılay'a tüm değerlerimizi cemaatlere teslim ederek işlevsizleştiriyorlar. Dayanışmayla yaralarımızı saracağız mutlaka. Ama halkı çaresiz ve sahipsiz bırakanlardan, depremde enkaz altında kalanlardan da kurtulacağız."