Türkiye’nin en geniş araştırma ve eğitim altyapı olanaklarına sahip üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) doğal yaşam alanı kampüsüyle de öğrencilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Üniversite sınavlarına hazırlanan Yüreğir Halıcılar Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileri, Çukurova Üniversitesinin en önemli merkezlerinden olan ÇÜMERLAB ve Biyoteknoloji Araştırma Uygulama Merkezi’nin olanaklarını, yapılan teknik gezi ile inceledi.

Yüreğir Halıcılar Anadolu Lisesi öğrencileri Biyoloji dersi kapsamında Çukurova Üniversitesine teknik gezi düzenledi. Biyoloji Öğretmeni Celile Türksever Erim ve Müdür Yardımcısı Çınar gözetiminde öğrenciler Çukurova Üniversitesi Merkezi araştırma Laboratuvarı ve Biyoteknoloji Araştırma Uygulama Merkezi’ni ziyaret ederek akademisyenlerden bilgi aldı.

Biyoteknoloji Merkezi Hakkında Bilgi Aldılar

İlk olarak Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret eden öğrencilere Merkez Müdürü Dr. Öğr. Ü. Bekir Bülent Arpacı merkez hakkında bilgi verdi. Biyoteknoloji konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma, uygulama, eğitim ve AR-GE hizmetleri alanında kalite standartlarına sahip bir araştırma ve uygulama merkezi olarak hizmet verdiklerini ifade eden Dr. Öğr. Arpacı, ülkemizin ve özellikle bölgemizin önceliklerini ve gereksinimlerini göz önüne alarak biyoteknoloji konusunda araştırma ve uygulamalar yapmayı, yapılmasını teşvik etmeyi, kamu/özel sektör/kurum ve kuruluşlarının araştırıcılarına mevcut altyapıdan yararlanabilme imkânı sağlamayı misyon edindiklerini söyledi.

Biyoteknoloji Merkezi Kapılarını Geleceğin Bilim İnsanlarına Açtı

Tek tek öğrencilere laboratuvarları da gezdiren Dr. Öğr. Bülent Arpacı, yapılan araştırma geliştirme faaliyetleri hakkında da öğrencilere bilgiler aktardı.

Öğrenciler ÇÜMERLAB’da İncelemelerde Bulundu

Daha sonra ÇÜMERLAB’a gelen öğrencileri merkez yetkilileri karşılarken onlara merkez bünyesinde bulunan laboratuvarlar gezdirildi. Çukurova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ekicibil, merkezi anlattı. Prof. Dr. Ekicibil, ulusal ve uluslararası kriterlere uygun araştırmaları gerçekleştirmek üzere ileri teknolojide yapılandırılan ÇÜMERLAB’ın, bilimsel çalışmaların kalitesini arttırmayı, ülkemiz ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda üniversitedeki ve sanayi kuruluşları kapsamındaki Ar-Ge faaliyetlerini desteklemeyi, analizleri yapabilme ve araştırma projeleri üretmeyi amaçladığını söyledi. Merkez bünyesinde bulunan cihazların fizik, kimya, biyoloji, tarım, gıda, hayvancılık, çevre, malzeme,  maden, tıp, eczacılık,  diş hekimliği ve enerji gibi birçok alanda araştırmalara hizmet verebilecek kapasitede olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ekicibil, öğrencilere merkezde yapılan araştırma faaliyetleri hakkında da uygulamalı bilgi verdi.

Teknik gezi anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.