Gördüğümüz kadarıyla Ayhan Barut Ankara'daydı. Kutlamalarda yoktu. Onun dışında CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut ve Orhan Sümer oradaydı. Güzel bir etkinlikti. Yüzbinler oradaydı. 

Seyhan Belediye İşçileri Kazan Kaldırdı! "İhanet Edemeyiz" Seyhan Belediye İşçileri Kazan Kaldırdı! "İhanet Edemeyiz"

Adana Büyükşehir Belediye basın ofisi de bu güzel etkinliği basın bülteni yaptı. Ancak bültende katılan milletvekilleri olarak Müzeyyen Şevkin ve Orhan Sümer yer aldı. Ancak Burhanettin Bulut da törende olmasına karşın adı bültende yazılmamıştı. 

Zira Milletvekili Burhanettin Bulut kendi sosyal medyasında katıldığı törenlerde vatandaşla buluşmasını paylaştı.  Yani yeni PM üyesi Bulut'un törenlerde olduğunu kend sosyal medyasında öğreniyoruz.

burhanettin bulut

Basın bülteninde Milletvekili Burhanettin Bulut'tan bahsedilmemiş olmasının bir hata olarak görünmesi de olası değildi. Böyle bir hata sözkonusu olamazdı. Zira Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın Adana Medyasına da akredite uygulayarak "Yok Sayma" davranışının olduğunu düşündüğümüzde "acaba" sorusu akla geliyor  

Milletvekili Bulut'un, etkinliklere katılmış olmasına karşın, Uğur Mumcu meydanındaki konuşmalarda kendisine söz hakkı verilip verilmediği veya kendisinin orada konuşmak isteyip istemediği bilinmiyor. Ancak bilinen Milletvekili Burhanettin Bulut'un o törenlerde yer aldığıydı.

Merakedilen ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yakın olan Milletvekili Burhanettin Bulut'un Parti Meclisine girmesiyle bu gerginliğin sürüp sürmeyeceği. İddialara göre Başkan Zeydan Karalar da Adana Milletvekili Burhanettin Bulut'un PM için aday olacağını öğrenince Parti meclisine Gizem Coşkun'un girmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ricacı olduğu yönünde.

Şimdi gözler Milletvekili Burhanettin Bulut'un bu yapılanlarla ilgili bundan sonra ne yapacağı. 

Bu arada Adana Büyükşehir Belediyesinin 29 Ekim törenlerine ilişkin basına yolladığı basın bülteni aşağuıdadır....

-------------- 

Adana sel oldu aktı, 100 bin Adanalı, 100. Kuruluş Yılı’nda Cumhuriyet’e sahip çıktı

Adanalılar; Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyeti, gözü gibi korumaya kararlı olduklarını bütün Türkiye’ye bir kez daha gösterdi. 

Başkan Zeydan Karalar, “Rahat uyu Atam, kurduğun Cumhuriyet emin ellerde. İşte Adanalı gençler burada.”

Adana Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. Kuruluş Yılı’nda muhteşem bir kutlama törenine imza attı. Adana Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan meşaleli yürüyüşe, Belediye Bandosu eşlik etti. Ellerinde meşaleler ve bayraklarla, marşlar söyleyen Adanalılar, Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejde 100 metrelik bayrak açıldı. Başkan Zeydan Karalar, kortej harekete geçmeden önce de belediye binası önünde bekleyen Adanalılara yönelik kısa bir konuşma yaptı. Başkan Zeydan Karalar, Melek Mosso Konseri öncesinde, alanı dolduran yaklaşık 100 bin Adanalıya hitap etti. Adanalılar, Ozan Doğulu’nun DJ performansının ardından, Melek Mosso konseriyle coştu. Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılık sloganlarının atıldığı, marşların söylendiği kutlamalara Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin, siyasiler ve Adanalılar katıldı.

100. YIL KUTLAMALARI ADANA’YA YAKIŞIR ŞEKİLDE YAPILIYOR
Şevkin ve Sümer’in ardından halka hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Uğur Mumcu Meydanı’ndaki mahşeri kalabalığa, Cumhuriyete sahip çıktıkları için teşekkür etti. Başkan Zeydan Karalar, “Bu Cumhuriyet’in coşkusudur. Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, en büyük bayramın Cumhuriyet Bayramı olduğunu söylüyor, en büyük eserinin de Cumhuriyet olduğunu belirtiyor. En Büyük Bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyeti koruma ve kollama isteğinizin, coşkunuzun çok yüksek olduğunu görmek ne güzel. 1 aya yaydığımız etkinliklerimizin, kutlamalarımızın yoğun katılım ve coşkuyla gerçekleştirildiğini ve Adana’ya yakışır şekilde yapıldığını görüyoruz” dedi. 

Mustafa Kemal Atatürk’te Milli Mücadele verme hissinin Adana’da, Adanalılarla yaptığı görüşmelerin sonucunda oluştuğunu, Büyük Önder’in bunu daha sonra bizzat dile getirdiğini aktaran Başkan Zeydan Karalar, Fransız ve Ermeni işgaline uğrayan Adana’nın, büyük mücadeleler sonucu Fransızları barışa zorladığını, düşmanı ilk dize getiren ilin Adana olduğunu anlattı. Fransızların barış talebinin, TBMM’nin dünya tarafından tanınması anlamına geldiğini ve bunun da Türk Devleti’nin tanınması demek olduğunu bildiren Başkan Zeydan Karalar; “Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilelebet payidar kalacağını söylüyor ya, ben bugün Adanalı gençlerin böyle kalabalık ve coşkulu şekilde Cumhuriyete sahip çıktığını görünce, buna bir kez daha yürekten inandım” diye konuştu. 
RAHAT UYU ATAM CUMHURİYET EMİN ELLERDE
Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti için Allah’ın bir lütfu olduğunu kaydeden Başkan Zeydan Karalar, Türk Toplumu’nun en zor şartlarda kendini kurtaracak iradeyi ve gücü, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi damarlarındaki asil kanda bulduğunu ve yine bulacağını belirterek, “Ulu Önderimiz, Atamız rahat uyu. Kurduğun Cumhuriyet emin ellerde. İşte Adana burada, işte gençler, Adanalılar burada. Dünya alem duysun. Bu kardeşlerim var olduğu sürece Cumhuriyet emin ellerde” dedi.

Başkan Zeydan Karalar’ın konuşmasının ardından Melek Mosso sahne aldı. Melek Mosso birbirinden güzel şarkılarıyla Adanalıları coşturdu. Melek Mosso, Adanalıların Cumhuriyet Bayramı kutladı ve Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını da andı.  

Haberin Görüntü Linki: https://we.tl/t-7B4iIsGdQo

--------------------