YKS sonuçlarını değerlendiren Eğitim Sen Adana şube Başkanı Hüseyin KAYA “YKS Başarısı Bir İlin Birinci Çıkarıp Çıkarmamasıyla Ölçülemez.” dedi. Eğitim Bir'sen'in değerlendirmelerine tepki gösteren Kaya şu ifadeleri kullandı:

"2022 Yılı YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Türkiye genelinde 3 Milyon aday girmiştir. Adana ilinde ise 59.627 aday sınava girmiştir. Her şeyden önce şunu ifade etmek istiyoruz. Parası olanın özel üniversiteler ve yurt dışında yüksek öğrenim görme olanağına sahip olduğu, böyle bir gerçekliğin olduğu ortamda, yarışmaya ve rekabete dayalı bu sınav anlayışını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu sınav sistemi insani özellik taşımamaktadır. Milyonlarca gencimiz kendisini yoğun bir psikolojik ve sosyolojik baskı altında hissetmiştir.

"96 bin 518 ADAY SIFIR PUAN ÇEKTİ"

YKS sonuçları değerlendirildiğinde, Türkiye’de ilkokuldan, orta öğretime, eğitim-Öğretimin ne denli kötü olduğu gerçeği bir kez daha görülecektir. YKS sonuçlarına göre 96.518 aday sıfır puan almıştır. Adayların büyük bir bölümü her alanda 200 puanın altında başarı göstermişlerdir.  Bu sonuçların temel sorumlusu Siyasi iktidar ve eğitim anlayışıdır. Eğitim politikalarının yapboz tahtası gibi sürekli değiştirilmesi, bilimsellikten uzak, ezbere dayalı, piyasacı eğitim anlayışıdır.

"YKS BAŞARISI BİRİNCİ ÇIKARMAKLA ÖLÇÜLEMEZ"

2022 YKS sonuçlarına yönelik her kesim bir değerlendirme yapmaktadır. Eğitim Bir-Sen Adana başkanı Mehmet Sezer, Adana ilinde YKS birincisi çıkmamasına üzüldüğünü ifade ederek, herkes, şapkasını önüne koyarak düşünmeye davet ediyor. Sayın Sezer’e şunu hatırlatmak isteriz. YKS başarısı bir ilin birinci çıkarıp çıkarmamasıyla ölçülemez. Adana ilinde YKS ‘ye giren 59.627 öğrencimizden 11.347’si YKS’yi kazanamamıştır.

"ADANA'NIN YKS'DE 27. OLMASI ÜZERİNDE DÜŞÜNMELİDİR"

Adana ili Türkiye’nin 6. büyük ili olmasına karşın YKS sıralamasında 27. İl olmuştur. Hepimizin oturup düşünmesi gereken konular bunlardır.  Adana ili zenginliğin en zirvede, yoksulluğun ise en dipte olduğu bir ildir. Biz Eğitim-Sen olarak yoksul öğrencilerimizin neden başarısız olduğu, eğitim sistemimizin niye bu kadar kötü olduğuyla ilgileniyoruz. Bu başarısızlığın sorumlusunu da MEB ve YÖK olarak görürken, siyasi iktidarın yanlış politikalarına kol kanat geren, destekleyen sendikalar da aynı oranda sorumludur."