ADSİAD'da Adana konuşuldu

ADSİAD'ın toplantısına katılan İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, kentsel dönüşüm sayesinde daha güvenli bir kent oluşacağını vurguladı

ADSİAD'da Adana konuşuldu
banner686


Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Adana İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'ı ağırladı. Seyhan Otel'deki toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Gürkan, "Adana'yı güvenli bir yatırım kenti yapmaya kararlıyız" dedi.
Adana'nın suç oranları bakımından Türkiye ortalamasının üstünde olmadığını belirten Gürkan, "Adana, aydınlanan suçlar oranında ülke ortalamasının üzerinde. Adana'da cana karşı işlenen faili meçhul olay yok. Uyuşturucu, kapkaç ve hırsızlık suçlarına karşı başarılı çalışmalar yürütüyoruz. Merkezi bölgelerde son 15 günde bir kapkaç olayı yaşandı ve o şahıs da güven timlerimiz tarafından 5 dakika içerisinde yakalandı. Trafik konusunda da tüm tedbirlerimizi aldık. Trafik sorununu asgari düzeye indirgedik. 2-3 ay sonra Kent Trafik Platformu oluşturmayı düşünüyoruz. O zamana kadar işin altyapısını tamamlamış olacağız" dedi.
Adana'nın daha güvenli bir yatırım kenti olması açısından kentsel dönüşümün hızlanmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Gürkan, "Bu konuya iş insanlarının da katkı koyması gerekiyor. Biz her koşulda güvenliği sağlamakla yükümlüyüz ancak sizin destekleriniz hem kent adına hem de bizler adına artı bir değer katacaktır. Güvenlik olmadan toplumsal hayatı sürdürebilmek, yatırım yapmak, özgürlükleri yaşamak mümkün değildir. Özgürlükler önemliyse bu özgürlükler güvenli kentler sayesinde yaşanacaktır" şeklinde konuştu.

ÇARPIK KENTLEŞMEYE DİKKAT ÇEKTİ
Adana'yı güvenli bir yatırım kenti yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Gürkan, şunları söyledi:
"Emniyet teşkilatı olarak bütün çalışmalarımızla ve çabamızla katkı sunmaya hazırız. Sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bunu gerçekleştireceğiz. Elimizden geleni değil sınırları da zorlayarak elimizden gelmeyenleri de yapacağız. Polis olarak hayatın her alanında olmalıyız. Bir damdan girip ikiyüzüncü dama ulaşılabilen bir bölgede yaşıyoruz. İkinci bir araç geçişinin mümkün olmadığı azımsanmayacak derecede sokaklarımız var. Sözkonusu bu bölgelerde belli zamanları bahane göstererek polise karşı çeşitli saldırı yöntemleri uygulanıyor. Sadece bir gecede polise karşı 112 molotofkokteyl ve 11-12 adet çeşitli tipte bomba atıldı. Adana'da damdan dama atlama olayları maalesef çok ve Ankara Kumrular bombacısı olarak bilinen kişi de Adana'da damdan dama atlarken yakalandı.
Adana'da kandırılan, ne yaptığını bilmeyen birçok çocuk var. Bu bölgelerde güvenliğin sağlanması iki yöntemle olur. Ya bu bölgelerin her birine 5 bin polis dikeceksiniz ki bu da modern Türkiye'ye yakışmayan bir görüntü olur. İkincisi ve olması gereken ise kentsel dönüşümdür. Adana'nın çağdaş bir görüntüye kavuşması ve güvenliğin üst düzeyde sağlanması ancak kentsel dönüşümle olur. Sayın Valimiz bu konuda bize büyük destek oluyor. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgelerde terör ve organize suç örgütlerinin fazla olduğunu görüyoruz. ADSİAD gibi iş insanlarının bir araya gelerek oluşturduğu kurum ve kuruluşlar Adana'da istihdam ve üretimin yanısıra eğitim seviyesinin yükselmesine de katkı sunuyor. Bizim de bütün çabamız Adana'nın daha güvenli bir yatırım kenti olması yönünde katkı sunmaktır. Sizinle her zaman bir araya gelmeye, sizi dinlemeye hazırız. Yeter ki daha güvenli bir yatırım kentine birlikte katkı sunalım."

banner625
ONATÇA: "EKONOMİDE GAZA BASMALIYIZ"
Uzun süre ADSİAD Başkanlığı yaptıktan sonra DASİFED Başkanlığı'nı da yürüten ve 1 Eylül 2012'de Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı seçilen Süleyman Onatça ise TÜRKONFED Başkanı olduktan sonra 19 şehir, 14 federasyon gezdiğini, 3 federasyonu da en kısa sürede ziyaret edeceğini kaydetti.
Türkiye'nin dinamik bir ülke olduğuna dikkat çeken Onatça, "Her gün yeni bir gündemle karşılaşıyoruz. TÜRKONFED olarak son günlerde siyasilere ve ekonomi büyüklerimize frene basmayı bırakın biraz ekonomide gaza basın, ekonomiyi konuşalım diyoruz. Dünyada krizler kendini göstermeye devam ediyor. Ülkemizin ekonomi alanında biraz geriye gittiğini görüyoruz. Geçen yıl yüzde 10.5'lik büyümenin bu yıl yüzde 3'lere gerilediğini görüyoruz. Hatta ekonomistler yüzde 2.8'i öngörüyor. Bütçemizde çok büyük açık var. Bütün bunları bırakıp başka işlerle uğraşmaya başladık" dedi.
"Siyaseti daha çok konuşmaya başladık. Elbette siyaset yapılacak, ülke siyasetle yönetilecek ancak bunun yanında mutlak suretle ekonomide gaza basmalıyız" diyen Onatça, son zamanlarda dönen çek sorunuyla karşı karşıya kalındığını vurguladı. Onatça, "Düne kadar çek yazan mağdur edilirken bugün çeki alanlar cezalandırılmaya başladı. Dönen çekler yüzde 57 oranında arttı. Çeklere itibar kazandırmamız gerekiyor. Çeklerle ilgili mutlaka yeni bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Sayın bakanlarımıza görüşlerimizi bildirdik. Umarım önümüzdeki günlerde çeklerle ilgili sorun düzelir" diye konuştu.

SÜLEYMAN SÖNMEZ'DEN DESTEK MESAJI
İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'a teşekkür eden ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez de Adanalı'nın canını, malını ve trafik sorununu düşünen ve yoğun çaba sarfeden emniyet teşkilatına destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
ADSİAD'ın "Adana'yı Seviyorum" kampanyası ile okullarda bir çalışma yaparak öğrencilerin Adana'ya sahip çıkma duygusunu artırabileceklerini vurgulayan Sönmez, "Emniyet Müdürlüğümüzle ortak bir çalışma yürütebiliriz. Adana'da asayiş olaylarının asgariye inmesi için emniyet teşkilatımızla Türkiye genelindeki basın mensuplarını Adana'da buluşturarak örnek bir çalışma yürütebiliriz" dedi.
Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'ın göreve başlamasından bu yana samimi bir görüntü sergilediğini ifade eden Sönmez, ADSİAD'ın çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Gönüllü bir dernek olarak kentin ekonomik, sportif, kültür ve sanat oluşumlarıyla yakından ilgilendiklerini ifade eden Sönmez, altyapısı, doğal zenginlikleri ve geçiş noktası olma özelliği taşıyan kentin toplumsal olayların azalmasıyla ulusal ve uluslararası yatırımcıların gözdesi olacağını kaydetti. Sönmez, konuşmaların ardından Gürkan'a çini işlemeli tabak hediye etti.
Toplantıya ADSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cahit Sınmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri, ADSİAD ailesi, İl Emniyet Müdürlüğü'nün Trafik, Asayiş, Terör ve Kaçakçılıktan sorumlu müdür yardımcıları da katıldı. 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2012, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz