Bu kez Müteahhitler iş bıraktı!

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu; Çimento zamlarına karşı iş bırakma eylemi başlattıklarını açıkladı. Çimentodaki artışların bir denetime alınmasını amaçladıklarını ve bu eylemlerini 24 Eylül tarihine kadar sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Bu kez Müteahhitler iş bıraktı!
banner686

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, bağlı bulundukları İnşat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), ile birlikte çimento zamlarına karşı iş bırakma eylemi başlattıklarını,tüm Ülkemizde ve Adana’daki eylemlerinin 24 Eylül’e kadar devam edeceği açıklayarak iş bırakma eylemine 60 bin şantiyenin katıldığını belirtti.

OLUŞAN ÇİMENTO KARTELİSEKTÖRÜ YOK EDECEK!

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu; “Bilindiği gibi inşaatın 2 ana girdisi demir ve çimentodur. Demir ile ilgili olarak; meslek üst kuruluşumuz İMKONhükümet nezdinde girişimlerde bulunarak tonda 100 Tl gibi bir fiyat indirilmişti. Çimento ise giderek fiyatı yükselen bir konumdadır. Bunun sebebi ise; üretimin %85 inin ihraç edilmesidir. Çimento üreticileri, çimentoyu dışarıya ihraç ettiklerinden yurt içinde talepte, fiyatyükselmektedirler. Adana’da geçen yıl aynı dönemde 1 torba gri çimento perakende fiyatı 12 lira iken bugün 24 TL, dir. Üretim belirli sayıdaki üretici firmalarca yapıldığından, çimentoda karteli oluşmuş haldedir. Bu durumda çimento ve demire dayalı olan diğer yan ürünler de ayrıca inşaat birim maliyetini etkilemekte ve inşaat maliyetleri uçmaktadır. Taahhüdünde iş olan müteahhitler işleri bitirememek endişesi ile panikte iken, yeni teşebbüs halinde olanlar, tam mevsim olduğu halde, endişe ile işe başlamamaktadırlar. Dolayısı ile bu iş Koluna bağlı imalat ve İstihdam azalmış, işsizlik artmıştır. Buna bağlı olarak artan fiyatlarla konut edinmek hayal olacaktır. Geçen yıl aynı ayalarda harcı alem, ortalama 100m2 lik bir konutun (Arsa hariç) maliyet bedeli Adana için 1500 Tl iken bugün 3000 Tldüzeyindedir. Arsanın %50 ile alındığı ve kupon olmayan bir arsa bedeli de dahil edildiğinde maliyet 6000 Tlyi yani 100 m2 konutun fiyatı 600.000 Tlyi bulmaktadır+müteahhit karı vs. İle bu rakam 800.000 liraya yaklaşır ki,bu rakam bu günkü ortalama alım gücünün çok üzerinde olacaktır. Bu durumda, konut üretilse bile satılamayacak, piyasada krizi oluşacaktır.


İnşaat sektöründe bu fiyat artışlarının dizginlenmesi hem üretim firmalarının hem halkın yararına olacaktır. Bu bazdan hareketle yetkililerin, olayla ilgilenmesi ve suni fiyat artışlarının önlenmesi önem arz etmektedir.” Açıklamasında bulunarak sürece ilişkin gelişmeleri ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 16:16
YORUM EKLE
banner785
SIRADAKİ HABER