Dünya'da ve Türkiye'de Pestisit kullanımı

“Dünya’da ve Türkiye’de Pestisit Kullanımı” konferansında konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, "Birim alandan yüksek verim alırken değişik tarım tekniklerinin kullanılması gerekmekte. Bunlardan bir tanesi de pestisitlerdir. Pestisitleri kullanmadığımız zaman ürünlerde ciddi kayıplar söz konusu olmaktadır" dedi.

Dünya'da ve Türkiye'de Pestisit kullanımı
banner686

AGRI – VIP Çukurova Tarım Fuarı etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Türkiye’nin farklı agro-ekolojik bölgelere sahip bir ülke olduğunu ve 70`in üzerinde ekonomik öneme haiz kültür bitkisi yetiştirildiğini belirterek, "Bu kültür bitkilerinde ekonomik düzeyde zarar yapan 500 civarında hastalık, zararlı ve yabancı ot türü bulunmaktadır. Bunların 270`e yakını zararlı,  90`ı hastalık etmeni ve 80`den fazlası da yabancı ot türüdür" dedi.

Birim alandan elde edilen verimin ve kalitenin arttırılması için tarım ilacının kullanılması gereken girdilerin başında geldiğine dikkatleri çeken Güngör; "Tarım ilacı kullanılmaması durumunda verimde % 65`e varan kayıplar yaşanabilmektedir" dedi.

banner625
Ülkemizde Pestisit Tüketimi Gelişmiş Ülkelere Göre Oldukça Düşüktür

Pestisit kullanımının Dünya`da giderek artış gösterdiğini ve Dünya global pestisit satış miktarının 2014 yılı sonu itibariyle 52 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü söyleyen Güngör, "Türkiye`de tüketilen pestisitler yıllık ortalama 50.000 ton, satış tutarı 2013 yıl sonu itibariyle yaklaşık 600 milyon $’dır. Bu rakamlar temel alındığında Türkiye, dünya ortalamasının altında ilaç kullanmaktadır" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner715

cyberturk.biz