Flaş... 14 Yıl sonra bir Bakan inceledi!

17.10.2007 tarih ve 26673 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Ceyhan'daki 1341 hektar büyüklüğünde alan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmişti. Aradan geçen 14 yıla rağmen proje bitirilemezken, belki de ilk kez bir Bakan bölgede ciddi bir inceleme ve değerlendirme ziyareti yaptı.

Flaş... 14 Yıl sonra bir Bakan inceledi!
banner686

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Türkiye’nin enerji ve petrokimya gibi cari açık verdiği alanlarda önemli yatırımların yapıldığı Çukurova bölgesindeki stratejik tesisleri ziyaret etti.  Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, EMBA Elektrik Üretim A.Ş.’nin Adana Özel Endüstri Bölgesi, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde incelemelerde bulunan Bakan Varank, “Ceyhan, Mersin ve Hatay bölgesi, cari açık verdiğimiz alanlarda Türkiye’ye önemli kazanımlar, yatırımlar getirecek bölgeler olacak.” dedi.

Bakan Varank, Çukurova programının ilk durağı olan Adana'da, Vali Süleyman Elban ile Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, EMBA Elektrik Üretim AŞ Adana Özel Endüstri Bölgesi ile Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu.

Ziyaretinde, Ceyhan Endüstri Bölgesi’nin ilk endüstriyel üretim projesi olan Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisinin alt yapı çalışmalarına ilişkin Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak'tan bilgi alan Bakan Varank, daha sonra EMBA Elektrik Üretim AŞ'nin Adana Özel Endüstri Bölgesindeki incelemesinde şirketin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mete Bülgün'den termik elektrik santrali yatırımıyla ilgili gelinen son aşamaları öğrendi.

Daha sonra Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaları inceleyen Bakan Varank, inceleme yaptığı tesislere yönelik burada bazı açıklamalarda bulundu.

Mersin’den önce Adana’da önemli ziyaretler gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Varank, “Ceyhan, Türkiye’nin enerji ve petrokimya açısından önemli bir bölgesi. Daha önce ilan ettiğimiz Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne ziyaret gerçekleştirdik.” dedi.

Ceyhan Endüstri Bölgesi’nin etrafında özellikle petrokimya sanayisine dönük yeni organize sanayi bölgelerini ilan ettiklerini belirten Bakan Varank, “Önümüzdeki dönemde ilan edeceğimiz alanlar var. Ceyhan OSB’yi ziyaret ettik, çalışmalar hakkında bilgi aldık. Bir firmamız orada Türkiye’nin ilk polipropilen tesisinin inşaatına başlayacak. Pandemiden dolayı biraz gecikme var. Türkiye’nin ilk polipropilen tesisinin temelini bu sene içerisinde atmak istiyoruz. Firmamıza biraz baskı da yaptık. Pandemi koşullarında uluslararası iş birliklerini sürdürmek zor olabiliyor.” dedi.

Ceyhan, Mersin ve Hatay bölgesinin, cari açık verilen alanlarda Türkiye’ye önemli kazanımlar, yatırımlar getirecek bölgeler olacağını ifade eden Bakan Varank, “Petrokimya alanında Türkiye, 15 milyar dolara yakın cari açık veriyor. Sadece polipropilende Türkiye’nin cari açığı, 1,5-2 milyar doları buluyor. Biz özellikle bu devasa yatırımların bu dönemde önünü açtık. Şimdi artık temellerin atılma zamanı geliyor. Biz de projeleri sıkı şekilde takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Varank'a programlarında Valimiz Süleyman Elban’ın yanı sıra Adana Milletvekili Tamer Dağlı, oda başkanları ve diğer yetkililer de eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER