banner785

İnşaat Sektör Temsicileri isyanlarda!

Adana’ da İnşaat Sektörünün önde gelen müteşebbislerinden Lux İnşaat sahibi İnşaat Yüksek Mühendisi Yekda Murat Çakıroğlu gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

İnşaat Sektör Temsicileri isyanlarda!
banner686

‘KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR’

İnşaat Yüksek Mühendisi Yekda Murat Çakıroğlu; “Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları 2017 Temmuz ayından 2021 Temmuz ayına kadar olan süreçte %100 lük bir artış göstermiş durumda, oysaki dolar kuruna bakacak olursak günümüz dolar kurunun 2017 temmuz kuruna oranı %130. Buradan şunu çıkarmak mümkün, şu an konut fiyatları için halen artış yaşanacağı açık ve net. Halen alım için fırsat mevcut, müteahhitler kendi kâr marjını kısarak tüketiciye alım için fırsat tanımakta. Faiz oranlarında herhangi bir düşüş yaşanması halinde konut fiyatları da en az %30 kadar artış daha yaşanacaktır.” Açıklamasında bulundu.

‘ÇARE KULLANICI ODAKLI METODLARA YÖNELMEKTEN GEÇER’

İnşaat Yüksek Mühendisi Yekda Murat Çakıroğlu; “İnşaat şirketlerinin konut üretimi yaparken modern metodlar kullanması gerekli. Biz kullanıcı odaklı metot olan kalite fonksiyon yayılımı metodunu kullanarak proje üretiyoruz. Firma olarak bu metodu kullanan Türkiye’deki ilk ve tek firma olarak Lux İnşaat olarak önemli işlere imza attık. Genelde olması gereken bu yöntem İnşaat projelerine fiyat performansıyla birlikte, yatırım aracı olarak düşünüldüğünde de kullanıcıya önemli bir kazanç sağladığı görülecektir. “Dedi.
 
‘ADANA DA ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ’ 

Yekda Murat Çakıroğlu; “Adana’ nın 3’te 2’ lik kısmı imara kapalı. Dolayısıyla her konumda imkansızlıklar ortaya çıkıyor. İstenmeyen çarpık yapılar yapılıyor. Çoğu kesimlerde imar alanları kapalı, arsa sahipleri de konuya hâkim oldukları için tamamen çözümsüzlük mevcut. 
Bir Adana sevdalısı insan olarak komşu vilayet Mersin’ deki yapıları görünce hicap duyuyoruz. Maalesef Adana’ mızda yapılarımız çok sıradan ve mimari olarak ayırt edici hiçbir özelliği bulunmuyor. Lux İnşaat olarak projelerimizde Adana’ ya simge olacak yapılar inşa etme gayretindeyiz. Elbette bu yeterli değil. Tüm sektör olarak kendimizi yenilemeli ve çağa uygun, insan yaşamı odaklı, fonksiyonel binalar yapmak zorundayız.” İfadelerinde bulundu.

‘İNŞAAT SEKTÖRÜ HİÇ OLMADIĞI KADAR SIKINTILI’

İnşaat Yüksek Mühendisi Yekda Murat Çakıroğlu; “Türkiye ekonomisi açısından bu kadar önemli olan inşaat sektörü büyük sıkıntı içinde bugünlerde. Hem de hiç olmadığı kadar. Sektörde iflasın eşiğinde pek çok firmadan söz ediliyor. Milli gelir içindeki doğrudan payı yüzde 5-6 arasında hesaplanan ancak 200'ü aşkın alt sektör üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri nedeniyle ekonomi içindeki payı yüzde 30'lara ulaşan inşaat sektörü, istihdam açısından da büyük önem arz etmektedir. Sahip olduğu yüksek istihdam potansiyeli ile işsizlikle mücadelede öne çıkan inşaat sektörünün istihdam içindeki payı her ne kadar son yıllarda gerilese de yaklaşık 2 milyon kişinin, istihdamın yüzde 7'sinin (ki kayıt dışının yaygın olduğu bir sektör olduğunu düşündüğümüzde bu payın daha büyük olduğu görülecektir.) ekmek kapısı olduğu gerçeği göz ardı edilemeyecektir. Yetkili kurum ve idarecilerin konu hakkında yaptırım ve tedbirleri alacağını ümit ediyorum.” Açıklamalarını yaptı.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER