banner785

İnşaat sektöründe "kriz" endişesi

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, ekonominin lokomotifi olan, inşaat sektörünün bitme noktasına geldiğini söyledi. Çakıroğlu, beraberinde yönetim kurulu üyeleri

İnşaat sektöründe "kriz" endişesi
banner686

Tamer Gülcan, Orkun Orkun ile birlikte yaptığı değerlendirme toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Pandemi döneminde olumsuz koşulların yaşandığı ülkemizde, özellikle inşaat sektörünün bel kemiği olan demir fiyatlarında inanılmaz artışların yaşandığını ifade eden Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, "Geçen yıl Mayıs ayında 3 bin 240 TL olan demir fiyatı bu yıl 7 bin 170 TL olmuştur. 14 MM çapındaki demirin piyasa fiyatı 5 bin 850 TL iken, gün itibariyle 7 bin 400 TL olmuştur. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü durma hatta batma noktasına gelmiştir. İşin daha da korkunç tarafı inşaat sektörü batarsa, Türkiye batar noktasına gelinmiştir" diye konuştu. 
YÜZDE 27 ARTTI 

Demir fiyatlarındaki artışın nedeninin bilinmediğine dikkat çeken Birlik Başkanı Haydar Çakıroğlu, "Genelde artışın sebebi olarak dolardaki artış olarak gösterilirken, son 45 günde dolardaki artış yüzde 3 seviyesinde iken demirdeki artış yüzde 27 civarında olmuştur" dedi. 
SEKTÖRDE DURUM İÇLER ACISI 
Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu,sözlerini şöyle sürdürdü: "Mensuplarımızın çoğu sektör taahhüdü yapmaktadır. Bu sektörün durumu ise, içler acısıdır. Devlet, eskolasyon fiyat farkı olarak yıllık tefe-tüfe oranında zam vermektedir. Bu sektörde köprü, viyadük, alt-üst geçit, liman, çelik boru vb bu işler gibi bir çok yapı türünde binlerce ton yuvarlak inşaat demirinin kullanılması dolayısıyla yılın ilk 5 ayında fiyat artışı yüzde 30'larla dayanılmaz boyuttadır. Bu artışın yıllık bazda tefe-tüfe ile karşılanan yüzde 10 gibi kısmi ve ihale kapsamına göre, ham maddeyi kapsayacak cüzi miktardaki bir artış dışındaki farkı, müteahhidin yüklenmesi gerekmektedir. Çoğu mensubumuzun mağduriyet yaşayacağı bu durumun giderilmesi için zammın geri alınması veya makül düzeye çekilmesi veya mağduriyeti giderecek şekilde fiyat farkının resmi sektör müteahhitlerine ödenmesi asıl olan talebimizdir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER