İşkadınları uyardı

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Elif Doğan Türkmen, Adana'nın en önemli sorunlarından birinin 'beyin göç'ü olduğunu ifade ederek, kentin umudu olabilecek gençlerin umutsuzluğa kapılarak; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi kentlerde yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

İşkadınları uyardı
banner686

Adana'nın bir zamanlar; 'beyaz altın diyarı' olarak bilinen, zengin bir kent olmasının yanında ticarette, sanayide, kültür ve sanat alanlarında da Türkiye'nin en gözde kentlerinden biri olduğunu hatırlatan Türkmen, Adana'nın her ne kadar geçmişte Türkiye'nin 4. büyük kenti olsa da, bugün 6. sıraya gerilediğine dikkat çekti. Türkmen, "Bereketli topraklarıyla adeta taşı toprağı altın olan Adana, bu potansiyeli nedeniyle de bölgenin başkenti olmuş ve göç alan illerin başında geliyordu. Ancak, bu süreçte bazı
yetkililerin ilgisizliği nedeniyle kent gelişememiş ve sahip olduğu potansiyeli değerlendiremediği için de bugün artık göç veren bir il konumuna düştü" dedi.
Yıllarca yoksul insanların göç ettiği Adana'nın, bugün artık göç veren bir il noktasına geldiğine işaret eden Türkmen, iyi eğitim almış, donanımlı, bu kentin umudu olabilecek genç neslin önemli bir bölümününse, adeta umutsuzluğa kapılarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi kentlerde yaşamayı tercih ettiğini, bu gençlerin de sahip oldukları donanımlarını doğdukları değil, göç ettikleri kentlerde değerlendirme yoluna başvurduğunu kaydetti.

"İŞSİZLİKTE REKOR KIRILIRKEN SANAYİCİ 'KALİFİYE ELEMAN' BULAMIYOR"
Adana'nın en önemli sorunlarından birinin de 'beyin göçü' olduğunun altını çizen Türkmen, her ne kadar kentte işsizlik oranının yüksek olmasına ve işsizlikte rekorlar kırılmasına rağmen, sanayicilerin 'kalifiye eleman' bulmakta sıkıntı çektiğini, bu durumun da bir 'çelişki' olarak öne çıktığını anlattı. Özelde Adana'nın, geneldeyse Türkiye'nin gelişimi, ilerlemesi ve refah seviyesi yüksek nesillerin yetişmesi noktasında herkese önemli görev ve sorumluluklar düştüğünün altını çizen Türkmen, her konuda
işbirliği ve güçbirliği yapılmasının bir zorunluluk olarak öne çıktığını dile getirdi. Türkmen, "Daha sık bir araya gelip, her sorunu tartışarak en doğru çözümü bulabilmek için çalışmalı ve bu çözüm yollarının yaşama geçmesi için adımlar atmak zorundayız" ifadesini kullandı.

"SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ TEK BAŞINA DEVLETTEN BEKLEMEMELİYİZ"
Adana'nın gelişime açık bir bölgede yer aldığına dikkat çeken Elif Doğan Türkmen, kentin mevcut potansiyeliyle de ekonomi alanında ileri noktalara taşınabilecek bir yapıya da sahip olduğunu anlattı. Adana'nın, dünyanın farklı ülkelerine 1.5 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Türkmen, Türkiye'de en fazla ihracat yapan ilk 10 kentten biri olan Adana'nın, iş gücü zenginliği yaşanmasına rağmen, Türkiye'de yüzde 19.1'lik işsizlik oranıyla en fazla işsizsi bünyesinde barındıran ve kamu
yatırımlarında 32. sıraya gerilediğini, tam da bu noktada geliştirilecek işbirliğinin oldukça önemli bir noktada yer aldığını söyledi. Türkmen, "Elbette ki kaderimize razı bir görüntü çizme niyetinde değiliz. Başta biz kadınlar olarak, yoğun bir tempo içinde çalışmak zorundayız. Başta ekonomik ve sosyal sorunlar olmak üzere çözümü tek başına devletten beklemenin yanlış olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
(SNK-ÖK-E)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz