banner735

Özbekistan ve Adana İş Dünyası buluştu

Adana Ticaret Borsası (ATB), Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Sanayi Odası (ADASO) ile Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ev sahipliğinde düzenlenen “Özbekistan’da Yatırım, Ticaret ve Turizm Olanakları Toplantısı İkili İş Görüşmesi” Adana Seyhan Oteli’nde gerçekleşti.

Özbekistan ve Adana İş Dünyası buluştu
banner686

Özbekistan Cumhuriyeti Harezm Valisi Farhod Ermanov ve Özbekistan Ticaret Heyeti ile Adananın önde gelen iş insanlarının katıldığı “Özbekistan’da Yatırım, Ticaret ve Turizm Olanakları Toplantısı İkili İş Görüşmesi” toplantısının açılış konuşmasında Adananın ticaret, sanayi, turizm ve tarım kenti olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Anadolu’da sanayileşmenin lokomotifi, bereketli toprakları ile Anadolu’yu doyuran Adana’da sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Adana; 86 milyar liralık ticaret hacmiyle Türkiye’nin 9. Şehri. 2.0 milyar $’ı geçen ihracatımızla Türkiye’nin 11. Şehridir. Adana, tarımsal üretimi, tarımdan nasıl para kazanılacağını ve tarıma dayalı sanayiyi Türkiye’ye öğreten şehirdir. Gıda, tarım ve hayvancılık piyasasını da ülkemizde bizler, yani ticaret borsaları olarak düzenliyoruz. Ürünlerin analizleri de borsalarımızdaki laboratuvarlarda yapılıyor. Ürünlerin fiyatları, alıcı ve satıcının katılımıyla borsalarımızda belirleniyor. Laboratuvarlarımızla, elektronik satış salonlarımızla, lisanslı depolarımızla, modern borsacılığı üyelerimize hizmet sunuyoruz. Bugün ticaret borsalarımız dünyaya örnek hale geldi. 57 İslam ülkesine ve Türk Cumhuriyetlerine Ticaret Borsacılığındaki tecrübelerimizi aktarıyoruz.” dedi.

ÖZBEKİSTAN’A DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ”

Başkan Bilgiç, “Bizim Özbekistan’la kardeşliğin ötesinde çok güçlü bağlarımız var. Bizim için Özbekistan, Asya coğrafyasının kalbidir. Bugün de bu ortak coğrafyamızın huzuru ve refahı için Türkiye ve Özbekistan’ı iki kilit ülke olarak görüyoruz. Doğal kaynakları ve gelişen sanayisi ile Özbekistan müthiş bir gelecek vadediyor. Bizler de Özbekistan ile kurduğumuz ilişkileri daha ileri taşımak için en ideal dönemdeyiz. Çatı kuruluşumuz TOBB’la birlikte Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası’yla da yakın çalışıyoruz. Özbekistan’la karşılıklı ticareti arttırmak istiyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda ticaret hacmimiz 3 kattan fazla arttı. 1,5 milyar doları aştı. Ama bu rakamın potansiyelimizin çok altında olduğunu biliyoruz. Özbekistan’a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Turizmde, müteahhitlikte de işbirliği fırsatlarımız var. Bu kapsamda da Özbekistan’ın önemli projelerinde daha fazla yer almak istiyoruz. Bu anlamda ziyaretiniz biz Türk iş insanları için çok değerlidir.” diye konuştu.

banner625
KIVANÇ, “KARDEŞ VE DOST ÜLKELERİZ”

Ticaretin hepsinin aslında birer köprü olduğunu, ancak hiçbir köprünün aralarındaki gönül köprüsü kadar güçlü olmadığını ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Ekonomik, kültürel her alanda ilişkilerimizi çok daha ileri seviyelere taşımalıyız. Önümüzdeki süreçte bunu başaracağımıza, kardeş ve ebedi dost ülkeler olarak çok daha büyük başarıları gerçekleştireceğimize kalben inanıyorum. Ülkelerimizin birbirine ekonomik ve ticari yaklaşımı, kar ve maddi kazanç odaklı olmamalı, kardeşlik ve dost bağlarımızı güçlendiren birer sıçrama tahtası olarak görülmelidir. İlişkilerimizde, karşılıklı fayda ve güven temelinde daha ileri seviyelere ulaşmak için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam ettiğimiz sürece her zaman çok güçlü oluruz. Dost ve kardeş ülke Özbekistan ile var olan ticari ve kültürel ilişkileri çok önemsiyor, aramızdaki kardeşlik bağını ve ticari ilişkileri daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla Özbekistan ile ticari işbirlikleri ve yatırımların artırılmasında, elimizden gelen her türlü desteği ve yardımı sağlayacağımızı belirtmek isterim. Adana Sanayi Odası olarak, iki ülke arasındaki işbirliği ve ilişkilerde köprü vazifesi üstleneceğimizi huzurlarınızda bir kez daha ifade etmekten mutluluk duyuyorum.

Karşılıklı yatırım, işbirliği imkanları ve fırsatları mutlaka değerlendirilmelidir.” dedi.

Özbekistan Cumhuriyeti Harezm Valisi Farhod Ermanov’un Özbekistan’da yatırım, ticaret ve turizm olanaklarını anlatmasının ardından karşılıklı hediyeler verildi. Özbekistan ve Adana İş İnsanları ikili iş görüşmeleri ile toplantı sona erdi.

Toplantının ikinci günü Özbekistan Ticaret Heyeti firma ziyaretlerini sürdürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz