Türkiye’de her gün 4 işçi ölüyor

Çukurova OSGB Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynel Sütoluk, Türkiye’de her gün 172 iş kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada da üçüncü olduğunu vurgulayan Sütoluk, kazaların da daha çok küçük işletmelerde yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye’de her gün 4 işçi ölüyor
banner686


banner625

Çukurova Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynel Sütoluk, Türkiye’de her gün meydana 172 iş kazasında 4 kişinin hayatını kaybettiğini, bu kazaların da daha çok 50’den az işçinin çalıştığı işyerlerinde gerçekleştiğini söyledi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB)  ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki Değişikler’ konulu seminer düzenlendi.

AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Salonu'nda, Çukurova Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ile ortaklaşa düzenlenen seminerde, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynel Sütoluk, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Önemi’ konulu sunum yaptı. Sütoluk, işçi sağlığının aynı zamanda da toplum sağlığının önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti.  

Sütoluk, bugün dünyada her 15 saniyede bir işçinin, iş kazası veya işe bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğünü, yine her 15 saniyede de 160 işçinin iş kazası geçirdiği bilgisini verdi. Bunun yanında Türkiye’de her gün 172 iş kazasının olduğunu, bu kazalarda 4 kişinin öldüğünü, 6 kişinin de sürekli iş görmez hale geldiğini anlatan Sütoluk, iş kazalarında Türkiye’nin Avrupa’da birinci, dünyada da üçüncü sırada yer aldığını ifade etti.

 

“2010 YILINDA BİN 444 KİŞİ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ”
Türkiye’de 1924 yılında çalışanların yüzde 98.8’i tarım sektöründe yer alırken, 1990 yılında bu rakamın yüzde 47.1’e gerilediğini belirten Sütoluk, 2010 yılına gelindiğinde ise toplam çalışanların yüzde 23.8’inin tarım sektörü, yüzde 20.2’sinin endüstri, yüzde 50.5’inin de hizmetler sektöründe yer aldığını dile getirdi.

Türkiye’de 2007-2010 yılları arasında gerçekleşen iş kazaları ile ilgili olarak bilgiler de veren Sütoluk, 2010 yılında meydana gelen 62 bin 903 iş kazasında bin 444 kişi hayatını kaybederken, bin 976 kişinin sürekli iş görmez olarak kayıtlara yansırken, iş kazası geçirenlerin yaş ortalamasının da 33 olduğunu söyledi.

 

“İŞ KAZALARI DAHA ÇOK KÜÇÜK İŞLETMELERDE YAŞANIYOR”

Sütoluk, “Küçük işyerleri, bugün ülkemizdeki tüm işyerlerinin yüzde 98'ini oluştururken, meydana gelen iş kazalarının da çoğu bu işyerlerinde meydana geliyor. 2007 yılındaki iş kazalarının yüzde 61.4’ü, 2008 yılında yüzde 60.6’sı, 2009 yılında yüzde 63.2’si ve 2010 yılında da iş kazalarının yüzde 56.4’ü 50’den az işçinin çalıştığı işyerlerinde gerçekleşti. Yani bu kazalar, iş sağlığı ve güvenliği birimi kurma zorunluluğu olmayan yerlerde yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Her ne kadar ülkeler değişse de yılda her bin işçinin 4 ile 12’sinde yeni meslek hastalığı olgusu tespit edildiğini vurgulayan Sütoluk, Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünyada her yıl 11 milyon yeni meslek hastalığı vakası meydana gelirken, bunların da 700 bininin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

 

‘İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ KANUNU’

Seminerde,  İnsan Kaynakları Uzmanı Cabbar Yenidoğan, ‘İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun Şirketlere Getirdikleri’ konu başlığında sunum yaparken, Çukurova OSGB İşyeri Hekimi Dr. Barış Güzel de ‘Çukurova OSGB Bilgilendirme ve AOSB İçindeki Hizmetleri’ konusunda katılımcılara bilgi verdi.

 

-“ÇALIŞMA HAYATINDAKİ DÜZENLEMELER HERKESİ İLGİLENDİRİYOR”

 

AOSB Genel Sekreteri Mustafa Keskin, seminerlerdeki amaçlarının  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu konusunda bilinç oluşturmak olduğunu bildirdi.

 Keskin, çalışma hayatında yapılacak her iyileştirme ya da yeni düzenlemelerin dünya üzerindeki herkesi yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek,  “Ülke olarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir iş gücü arzı oluşturmak, çalışanların yaşam kalitelerini yükseltmek, işletmelerimizde verimliliği artırmak ve üretim kalitemizi geliştirmek için iş güvenliğini artıracak adımların en başında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi geliyor'' dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2012, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz