Dünyadaki ölüm sebepleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserlekanserliler nasıl beslenmeli mücadelede son yıllarda dikkat çeken araştırmalar gerçekleştiriliyor. "Kanseri önleyen gıdalar" , "Kansere iyi gelen besinler" gibi sorular vatandaş tarafından sıkça soruluyor. Biz de hem bu sorulara yanıt bulmak hem de tükettiğimiz besinlerin kanser üzerindeki etkileri konusunda Medline Adana Hastanesi’nden Klinik Diyetisyen Duygu Özbay'dan sizler için bilgi aldık.

İşte; Klinik Diyetisyen Duygu Özbay'den Kanserden Korunmayı destekleyen Gıdalar Hakkında Bilgiler...

  • C vitamini antioksidan etkili

Vitaminler, tüm hastalıklarla mücadelede büyük önem taşıyor. Bilim insanları, antioksidan özelliği bilinen C vitamini yetersizliğinin kanser oluşumu ile ilgili olabileceği düşünüyor. Bu nedenle portakal, mandalina, kivi gibi meyvelerin yanı sıra maydanoz, turp, yeşil biber gibi C vitamini yönünden zengin diğer sebzelerin de sofralarda mutlaka bulunması öneriliyor. Ayrıca domates de çiğ olarak tüketildiğinde “likopen” içeriği sayesinde kanserden korunmada etkili bir besin olarak dikkat çekiyor.

  • Çiğ sarımsağın sırrı

Yapılan araştırmalar bize sarımsağın bağışıklığı güçlendirici ve kanserden koruyucu etkisinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bu olumlu etki ise sarımsakta bulunan “allisin” isimli bileşende saklı. Sarımsağın bu özelliğinden yüksek oranda faydalanmanın sırrı ise pişirilmeden ezilip, çiğ olarak yenilmesinden geçiyor.

  • Zeytinyağı bağışıklık sisteminin dostu

Zeytinyağı bol miktarda E vitamini içeriyor. Bu sayede hem kanser oluşumunu engelliyor hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bundan dolayı yemek hazırlarken yağ tercihinin kilo kontrolü açısından aşırıya kaçmamak koşulu ile zeytinyağı yönünden yapılması önem taşıyor.

  • Kilo kontrolü için kurubaklagiller

Kanserden korunmak için normal vücut ağırlığında olmanın önemli bir etken olduğu biliniyor. Mercimek, barbunya, kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller posaları sayesinde kan şekerini dengelemede önemli bir yere sahip olduklarından tokluk süresini uzatarak kilo kontrolüne yardımcı oluyorlar.

  • Omega-3 koruyor

Sardalya, somon, uskumru, palamut, lüfer gibi balıklar sahip oldukları yüksek orandaki yağ asitleri (Omega-3) sayesinde kansere karşı koruyucu etkiye sahip besinler arasında önde geliyor. Bu nedenle balığa, ızgara ve buğulama gibi pişirme yöntemlerini kullanarak haftada 2-3 kez yer sofralarda vermek gerekiyor.

  • Soya ürünleri riski azaltıyor

Soya ve soya ürünlerinin çokça tüketildiği Asya kıtası ülkelerinde kanser vakaları daha az görülüyor. Ancak araştırmalar soya ürünlerinin kanser riskini azalttığını gösterse de özellikle soya sosunu ve yağını kilo kontrolü açısından dikkati tüketmekte yarar bulunuyor.

  • Zerdeçal yayılımı önlüyor

Kurkumin, zerdeçal bitkisine ve baharatına rengini veren ana madde olarak öne çıkıyor. Asırlardır geleneksel şekilde Hint ve Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan zerdeçalın içerdiği kurkumin yardımıyla kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını önlediği düşünülüyor.