Lütfü Savaş, “21. Yüzyılda Göç ve Eğitim” temalı VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresine katıldı. Sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve birçok üniversitesinin iş birliği ile düzenlenen kongre HMKÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongre HMKÜ Antakya Devlet Konservatuarı hocalarının hazırladığı müzik dinletisi ile başladı.

SAVAŞ "BU SORUN SADECE TÜRKİYE, BÖLGENİN SORUNU DEĞİL"

Suriyeli artan nüfusun tüm dünyaya olan olumsuz etkilerinden bahseden Lütfü Savaş, “Bir tarafım akademisyen bir tarafım siyasetçi. İki tarafın ağır bastığı ve ikisinin de çalışarak çözmesi gereken bir konunun burada konuşulması beni çok mutlu etti. Bu sorun sadece Türkiye’nin, bölgenin veya Hatay’ın sorunu değil. Tüm dünyada gittikçe artan ve artması muhtemel olan sorunla karşı karşıya. Bu konunun tek başına siyasetle çözülemediği akademisyenlere ihtiyaç duyuyoruz” açıklamalarında bulundu.  Savaş, Hatay’ın büyükşehirler içinde nüfusuna göre en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan şehir olduğunu sözlerine ekledi.

“GÖÇ SORUNU ÇOK ÖNEMLİ VE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR KONU”

Göçün etkileri hakkında da konuşan Savaş şu sözleri söyledi:

“Göçten insanlar, ülkeyi yönetenler, bölgedeki belediye başkanları ve aileler etkileniyor. 12 yıldır bu bizim kaderimiz oldu. Bu sorunu nasıl milli bir mesele haline getirir ve akademisyen arkadaşlarımız ile bilim ışığıyla nasıl çözeriz diye buradayız. Biz Suriye ile geçmişte yüzyıllarca kardeşçe yaşadık. Aynı devletin milletiydik ve Hataylılar olarak hepimizin akrabalık ilişkileri var. Karşılıklı olarak birbirimizden etkileniyoruz. Suriye sorunundan sonra ihracatımız da oldukça kötü duruma geldi.”

Konuşmasının sonunda Rektör Kaya, Başkan Savaş’a plaket verdi.

Kongreye, Lütfü Savaş’ın yanı sıra HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, TURKCESS Kongre Başkanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, Azerbaycan Milletvekili Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ganire Paşayeva, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, yurt içi ve yurt dışından gelen konuklar katıldı.