Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde milyonlarca insanın ‘bugün, yarın’ denilerek oyalandırılmasına tepki gösterdi. Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada, EYT düzenlemesi ile birlikte 17 Ağustos 1999 depremi nedeniyle sigorta başlangıçları geciken ve EYT’den faydalanamayacak olan vatandaşların mağduriyetini de gündeme taşıdı.
Staj ve çıraklık sigortasının emeklilik prim gün sayısına yansıtılması gerektiğini kaydeden Dr. Şevkin, doğumdan önce sigortalı olmayan kadınların sorununa da dikkat çekti.

“EYT’LİLERİ OYALIYORLAR”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanları kapsadığını hatırlatan Dr. Şevkin, “Yasa henüz meclise sunulmadı. Milyonlarca insan “bugün, yarın” denilerek oyalanıyor. Aralık, Ocak derken Şubat ayına geliyoruz” dedi.

“DEPREM MAĞDURLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR”

Açıklamalara dayanarak bazı haksızlıkları vurgulayan Dr. Şevkin, “Bir ya da birkaç günle emekliliği kaçıran vatandaşlarımızın durumları yeniden gözden geçirilmelidir. 17 Ağustos 1999 depreminden tam 21 gün sonra 8 Eylül’de yasa çıktı. Daha sonra 12 Kasım’da bir deprem daha meydana geldi. İnsanlar can derdindeyken, deprem yaralarını sarmaya uğraşırken çıkarılan yasa nedeniyle büyük hak kaybına uğradı. Depreme denk gelen günlerde çalışıyor olmalarına karşın sigorta bildirgeleri yapılmayan insanlarımız şimdi 1 gün evet sadece 1 gün nedeniyle EYT düzenlemesinin dışında kaldı. Deprem mağdurlarına bir darbe daha vurulmasın, kayıpları giderilsin” diye konuştu.

STAJ, ÇIRAKLIK, DOĞUM BORÇLANMASINA DİKKAT ÇEKTİ

EYT kapsamının 31 Aralık 1999 olarak değiştirilmesini isteyen Dr. Şevkin, ayrıca AKP-MHP’nin reddettiği staj ve çıraklık sigortalarının da EYT kapsamına alınmasının yanı sıra sigortalı olmadan önce doğum yapan annelere de borçlanma hakkı tanınmasının önemine işaret etti.

Editör: Murat BERHUN