TMMOB Kimya Mühendisleri Güney Bölge Şube Başkanı Çiğdem Eroğlu 5ocakgazetesi.com a yaptığı açıklamada yılbaşında artan sahte içki üretimi ve kullanımının önlenebilmesi için, alkollü içeceklerin üretimi, tüketimi ve fiyatlandırılması ile ilgili mevcut durumun ciddi olarak gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

“YASAKLAMA DEĞİL DENETİM ARTMALI”
Ölüme ve nörolojik hasara yol açan içki zehirlenmeleri (etil alkol, metil alkol, izopropil alkol) son on yılda sık yaşanan bir toplumsal sorun haline geldiğini ifade eden Kimya Mühendisleri Güney Bölge Şube Başkanı Çiğdem Eroğlu “Birçok kişinin ölümüne ve sakat kalmasına yol açan sahte içki – alkol olayı ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Alkollü içeceklerdeki ÖTV düşürülmeli, akılların gerisindeki alkolü yasaklama düşüncesinden vazgeçilmeli, denetimler arttırılmalıdır” dedi.

Çiğdem Eroğlu, ölümlere ve sakat kalmalara yol açan sahte içki üretimi ve kullanımının yurttaşlara, çevreye ve ülke ekonomisine ciddi olarak zarar verdiğini kaydetti.

“VERGİ İÇKİ FİYATININ YAKLAŞIK %70,2`SİDİR”
Son on yılda alkollü içkilere getirilen yüksek ÖTV ve toplumsal baskı bu içecekleri tüketen ve üretenleri zor duruma soktuğunu kaydeden Eroğlu şöyle konuştu:

“Alkollü içkilerden alınan vergi içki fiyatının yaklaşık %70,2`sidir. Bugün bir şişe içkinin fiyatı asgari ücretli birinin günlük kazancından daha yüksektir. Bu durum sağlıklı üretim yerine maliyetleri düşük farklı kimyasal kullanarak yapılan sahte içki üretimini yaygınlaştırmıştır. Etil alkol; şeker ve nişasta içeren maddelerin alkol fermantasyonu ve takiben damıtma işlemleri ile üretilen renksiz, berrak, kendine has kokusu olan ve kaynama noktası 78,3 °C olan bir maddedir. Metil alkol ise endüstriyel kullanımı olan bir üründür. Ve gıda maddelerinin üretiminde girdi olarak kullanılması kesinlikle yasaktır ve kullanılamaz. Metil alkol ile üretilmiş bir içkiyi tüketen kişinin bunun farkına varması neredeyse imkânsızdır. İçerisindeki metil alkol oranı yüksek bir alkolle ya da tamamen metil alkolle üretilmiş içkiyi kullanan kişinin önce merkezi sinir sistemi etkilenir, kullanım miktar arttıkça dolaşım sistemi sorunları, solunum bozuklukları, ishal, sara nöbetleri, felç, körlük, koma hali ve nihayetinde ölüm meydana gelir.”

KİMYA MÜHENDİSLERİNDEN ÇÖZÜM ÖNERİSİ
TMMOB Kimya Mühendisleri Güney Bölge Şube Başkanı Çiğdem Eroğlu, sıkça tekrarladıkları uyarıları yinelerken sözlerini çözüm önerisi sunarak tamamladı:

“Sorun teknik bir sorun değildir, toplumsal bir sorundur. Alkol ve alkollü içki alanını kontrol eden GTHB, TAPDK, Maliye Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlar sorunun ana kaynağı olan alkol ve alkollü içkilerden alınan fahiş ölçüdeki ÖTV ve KDV oranları makul bir düzeye indirilmeli ve sorumlulukları ölçüsünde alanı kontrol etmelidirler.”