banner785

Emekliler neden iş kazasında ölüyor?

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Emeklilerimizin çalışmak zorunda oldukları için iş kazalarında hayatlarını kaybetmeleri ile ilgili eleştirilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Emekliler neden iş kazasında ölüyor?
banner686

EMEKLİLERİMİZ İŞ KAZASINDA ÖLÜYOR
Orhan Sümer, “İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Meclisi, Haziran ayına ilişkin açıkladığı İş Cinayetleri Raporu'nda 6'sı çocuk yaşta, en az 173 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti. Bu ölen emekçilerimizden 14'ü ise 65 yaşın üzerinde. Normal şartlarda, emekli vatandaşlarımızın maaşlarıyla huzurlu bir hayat geçirmesini beklememiz gerekirken maalesef, emeklilik, ülkemizde tüm vatandaşlarımızın korkulu rüyası olmuştur” Dedi.

EMEKLİLİK GEÇİM SIKINTISI YÜZÜNDEN KORKULU RÜYAYA DÖNÜŞTÜ
Orhan Sümer,” Pandemi ve enflasyonun etkisiyle ekonomimizdeki kötüye gidiş maalesef, emeklimizin ve işçimizin aldığı maaşı eritmiş, artık insanlar maaşlarıyla temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır. Bu da emekli yurttaşlarımız başta olmak üzere, ailelerini aç bırakmamak, geçindirebilmek için onları iş arayışına sevk etmektedir. 

Bugün yapılması gereken, emeklilerimize sahip çıkmak, kalan ömürlerini rahat ve huzurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için onlara bu olanağı sağlamaktır.” Dedi.

EMEKLİLER ÜLKENİN AYNASI
Orhan Sümer, “AKP iktidarının ekonomik anlamda ülkemizi ne kadar zor bir duruma soktuğunun en net göstergelerinden bir tanesi de emeklilerimizin durumudur. Gelişmiş Dünya ülkelerinde emekliler çalışma hayatından uzak, ekonomik kaygılar yaşamadan hayatlarını sürdürebilirken ülkemizde durum tam tersi.
Bugün emeklilerimizin bırakın ekonomik kaygılardan uzak yaşamayı ev kirasını faturasını ödeyemez halde. Belirli bir yaşın üzerinde ve çalışmak zorunda oldukları için ne yazık ki iş kazalarında yaralanmaları ve hayatlarını kaybetmeleri riski de oldukça yüksek oluyor. İktidar sadece dönüp emeklilerimizin durumuna baksa aslında ülkenin ne halde olduğunu anlayacak” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER