İşte şike İddianamesindeki Levent eriş

Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş'in, Boluspor'u çalıştırdığı dönemde Giresunspor'un başına geçmek istediği ve bu noktada da Olgun Peker'in de kendisine destek verdiği öne sürüldü. Söz konusu dönemde Giresun'u çalıştıran Bahri Kaya'nın da Giresunspor Kulüp Başkanı Ömer Ünlü ve Olgun Peker'in adamlarınca istifa etmesi için tehdit edildiği iddia edildi.

İşte şike İddianamesindeki Levent eriş
banner686

Türk futbolunda adeta deprem etkisi oluşturan, Şike Soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede çarpıcı ifade ve telefon kayıtları yer alıyor. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan ve 401 sayfadan oluşan iddianamede, Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş'in de adı geçiyor. 4 Nisan 2011 tarihinde Bank Asya 1. Lig'de oynanan Diyarbakırspor-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı Eriş'in, TCK'nın 158/1-d maddesine göre yargılanması isteniyor. Söz konusu madde
hukuk dilinde, "nitelikli dolandırıcılık" olarak geçerken, Eriş'in şike eylemi nedeniyle de aynı maddeye göre 7 yıla kadar hapsi isteniyor. Şike Operasyonları kapsamında 3 Temmuz 2011 tarihinde gözaltına alınıp, 2 gün sorgulandıktan sonra serbest bırakılan Eriş, konuyla ilgili olarak açıklan davadaysa tutuksuz yargılanıyor. Eriş, dava kapsamında hakkında verilen, "seyir yasağı kararı" nedeniyle dün oynanan Adanaspor-Konyaspor maçında takımını yalnız bırakırken, müsabaka boyunca da geceyi polis merkezinde
geçirdi.

"4.5 MİLYON TL GELECEĞİNİ BİLSEM ONLARA BIRAKIR MIYDIM"
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Levent Eriş'in, "suç örgütünün lideri" olarak gösterilen Olgun Peker'in yanı sıra dönemin Giresunspor Kulüp Başkanı Ömer Ünlü ile de telefon görüşmelerinin dökümüne de yer verildi. "Suç Örgütleri Arasındaki Menfaat Çatışmaları" başlığı altında verilen bölümde Eriş ile Peker arasındaki telefon görüşmeleri de delil olarak gösteriliyor. İkili arasında yapılan telefon görüşmeleri ve kayıtlarıysa şöyle:
"18.12.2010 günü saat 17.26 da Olgun Peker'i Levent Eriş'in aradığı görüşme:
Olgun Peker: Ömer seçildi, Çarşamba günü de yanıma gelecek. Aradı mı seni onlar hiç Osmanlar?
Levent Eriş: Konuşmadık daha hiç kimseyle bir şey.
Olgun Peker: Konuşurlarsa sakın bensiz konuşma. Onlarla indirme ayakları bağlı kalsın."

21.12.2010 günü saat 17.29'da Olgun Peker'in Levent Eriş'i aradığı görüşme:
"Olgun Peker: Acayip üzüldüm ya. 4.5 trilyon para gelmiş kulübe, borç tam 9 milyon TL'ye çıkmış. Keşke ben 4.5 milyon TL para geleceğini bilsem bırakır mıydım?
Levent Eriş: Şu döneme kadar o kadar para girmiş mi kulübe?
Olgun Peker: Federasyondan gelmiş 2 milyon TL tek kalemde. Neyse çıkacağız bu işin altından. Artık Ömer ağabeylerde girdi bu işe. Hep beraber çıkacağız. Sen bırak abi orayı. Biz buradan başlayalım."

"ORAYI ÇOK SEVİYORUM YOKSA ŞAMPİYON OLACAK TAKIM VAR ELİMDE"
22.12.2010 günü saat 11.32'de Olgun Peker'i Levent Eriş'in aradığı görüşme:
Levent Eriş: Ne düşünüyor Ömer?
Olgun Peker: Sen ne düşünüyorsun şimdi biz sana gelelim.
Levent Eriş: Ya ben orayı ne kadar çok sevdiğimi biliyorsun. Yoksa burada şampiyon olacak bir takım var elimde.
Olgun Peker: Bugün 3 tane yabancıyı da gönderttiriyorum. 3 tane çok iyi yabancı alırsak, 2 tane de iyi adam alırsak bu takım çok düzelir.
Levent Eriş: Bu Ömer'e ne diyeceğim?
Olgun Peker: Sen Ömer'i ara. 'Ben başkanla konuşuyorum' de tamam mı?"

22.12.2010 günü saat 12.16'da Olgun Peker'in Levent Eriş'i aradığı görüşme:
Levent Eriş: Şimdi Ömer aradı. Senden sonra işte, 'Hocam görüşelim' bilmem ne dedim başkanım şimdi Olgun başkanımla görüştüm dedim. Onunla bir istişare yapıyorum dedim. Bu sene maç, hem borçlardan yavaş yavaş arınabilmek, hem de takımı önümüzdeki sene şampiyonluğa oynayacak bir hale getirmek. Eğer bu şekilde lanse edersek, çok daha rahat ederiz.
Olgun Peker: Kararlı kararlı. Ömer'in başka şansı yok. Ömer benim. Ne desem yapmak zorunda. Bu saatten sonra burada federasyona da götürdüm onu orada baştan."

23.12.2010 günü saat 23.24'te Olgun Peker'i Ömer Ülkü'nün aradığı görüşme:
Ömer Ülkü: Karar çıkardım yönetimden Levent Eriş için.
Olgun Peker: Levent'e karşı bir sıkıntı varsa hiç işe girmeyelim sıkıntı olur sonra.
Ömer Ülkü: Benim yönetimimde sıkıntı olursa karşısında beni bulurlar. Levent bizim kardeşimiz. Bizim sıkıntımızı biliyorsun. O sıkıntımızda artık desteklerini bizden esirgemeyeceksin.
Olgun Peker: Ömer Abi, o konuda hiç sıkıntı olmasın. Tamam mı?"

SAVCILIK: "LEVENT ERİŞ İÇİN BAHRİ KAYA'YA BASKI YAPILDI"
İddianamede dönemin Giresunspor Teknik Direktörü Bahri Kaya'nın görevini bırakması için Kulüp Başkanı Ömer Ünlü ve Olgun Peker'in adamlarınca tehdit ettiği öne sürülürken, bununla ilgili olarak telefon görüşmelerine de yer veriliyor. "Teknik Direktör Bahri Kaya'nın takımdan ayrılması için tehdit ddilmesi eylemi" başlığıyla hazırlanan bölümdeyse eylemin gelişimi şu ifadelerle anlatılıyor:
"Giresunspor Kulübü'nde 14.01.2011 günü yapılan kongrede örgüt lideri Olgun Peker'in de desteğini alan Ömer Ülkü'nün başkanlığı kazandığı, Olgun Peker'in kulüpte teknik direktörlük görevini yürüten Bahri Kaya'nın yerine Boluspor'da görev yapan Levent Eriş'i getirmek istediği ve bu doğrultuda Giresunspor Basın Sözcüsü Fatih Sandal'ı arayarak, 'Bu hocayı gönderin gitsin kardeşim' diye talimat verdiği, Bahri Kaya'nın tazminat bedelinin 500 bin TL olması nedeniyle istifa etmesi için kendisine baskı yapıldığı
olay."

LEVENT ERİŞ'İN GİRESUNSPOR İÇİN 'ŞİKE' YAPTIĞI ÖNE SÜRÜLÜYOR
"Olgun Peker Liderliğindeki Haksız Çıkar Sağlama Amaçlı Silahlı Suç Örgütünün Şike Eylemleri' başlığı altındaysa 4 Nisan 2011 tarihinde Bank Asya 1. Lig'de Diyarbakır'da oynanan, Diyarbakır-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminin detaylarına yer veriliyor. Bu eylemse iddianamede şu ifadelerle anlatılıyor:
"Olgun Peker liderliğindeki suç örgütü yöneticilerinden Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü'nün, Bank Asya 1. Lig 2010-2011 sezonunda takımının ligde kalabilmesi için örgüt üyeleriyle birlikte şike faaliyeti içerisinde bulunduğu, bu bağlamda 04.04.2011 tarihinde oynanan Diyarbakırspor-Giresunspor futbol müsabakası öncesinde Ömer Ülkü'nün, Levent Eriş'e Diyarbakır'da oynayan eski Giresunspor oyuncularından Kürşat Ergun Aydın ile görüşmesini istediği, Levent Eriş'in, 'Sen rahat ol' şeklinde cevap verdiği, maça
bir hafta kalan Ömer Ülkü'nün, Serdar Berkin ile yoğun bir görüşme trafiğine girdiği, Serdar Berkin'e, 'Diyarbakır var şimdi. O çocukla görüştün mü sen? Sıkıntı yaratmasın bize?' demesi üzerine Serdar Berkin'in, 'Ben onunla devamlı görüşüyorum abi' diyerek, sorun olmadığını söylediği, görüşmeden birkaç gün sonra Serdar Berkin'i tekrar arayıp, 'Diyarbakır tamam değil mi?' diyerek, Diyarbakır maçını çözüp çözmediğini sorduğu, Serdar Berkin'in çözüldüğünü kastederek, 'Evet abi' şeklinde cevap verdiği,
devamında Ömer Ülkü'nün Diyarbakırspor kalecisini kastederek, 'Kaleciyle de görüştün mü?' diye sorması üzerine Serdar Berkin'in akşam görüşeceğini söylediği ve maça bir gün kala tekrar arayarak, 'Bir gelişme var mı bizim işlerden?' diye sorduğu, Serdar Berkin'in de maçı kazanacağını ima ederek, 'Abi hayırlısıyla her şey iyi biter' diyor."

"DİYARBAKIR'I YENER, MENDİL SALLARSIN AŞAĞIDAKİLERE"
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in hazırlayıp, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de kabul ettiği iddianamede bu konuyla ilgili olarak yapılan değerlendirmedeyse, "Sonuç olarak, Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Serdar Berkin ve Levent Eriş'in, 04.04.2011 günü oynanan Diyarbakır-Giresun maçının Giresunspor lehine sonuçlanması için şike faaliyetlerinde bulundukları ve netice aldıkları anlaşılmıştır" görüşüne yer veriliyor. Aynı bölümde Giresunspor Teknik Direktörü Ömer Ülkü ile dönemin Boluspor
Teknik Direktörü Levent Eriş arasında 27 Mart 2011 tarihinde saat 21.54'te yapılan bir görüşmeye yer veriliyor ve bu görüşmede Ülkü'nün Eriş'i aradığı vurgulanıyor. İşte o görüşme:
"Levent Eriş: Diyarbakır'ı yenersin Allah'ın izniyle. Sen mendil sallarsın aşağıdakilere.
Ömer Ülkü: (Diyarbakırspor'da oynayan Kürşat Ergun Aydın'ı kastederek) Bu Kürşat orda oynuyor değil mi şu anda?
Levent Eriş: Oynuyor, oynuyor.
Ömer Ülkü: Onunla da görüşmek lazım.
Levent Eriş: Sen rahat ol.
Ömer Ülkü: Şu anda iyiyim desem beni daha iyi ettin."
Söz konusu olayla ilgili olarak Levent Eriş'in, savcılıkta verdiği ifadedeyse, Giresunspor'da 8 ay teknik direktörlük yaptığını, bu nedenle Ömer Ülkü ve Olgun Peker'i tanıdığını, bunun dışında özel samimiyetinin olmadığını, şike olayıyla alakasının bulunmadığını, yaptığı telefon görüşmesinin sportif tecrübesine dayanarak yaptığı görüşmeler olduğunu beyan ettiği öğrenildi.
Kürşat Ergun Aydın'ın da, emniyetteki ifadesinde kesinlikle şike gibi bir olayın içinde olmadığını, Levent Eriş'in de bu konuda kendisini arayıp bir şey söylemediğini dile getirdiğine yönelik ifadelere de iddianamede yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz