TED Adana Temsilciliği, 07 Aralık 2021'de, hayırsever Bekir Sapmaz tarafından TED'e bağışlanan iş merkezinde düzenlenen törenle açıldı. Törene, TED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Börekçi, Genel Saymanı Sami Türkoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Önder Aytekin'in yanı sıra TED Adana Temsilcisi Esra Saatçı, TED Genel Merkez yetkilileri, Adana'da bulunan burslu öğrenciler ve TED Gönüllüleri katıldı.  TED Adana Temsilciliği; İstanbul, Kayseri ve İzmir'den sonra TED'in yurt içindeki dördüncü temsilciliği oldu. Türk Eğitim Derneği'nin yurt dışında ayrıca Washington DC ve Londra'da da temsilcilikleri bulunuyor. Temsilcilikler, Türk Eğitim Derneği'nin sivil toplum faaliyetlerini yaygınlaştırmak ve imkânları kısıtlı ama başarılı çocukları destekleyen TED Burs Fonu'na kaynak yaratmak üzere çalışmalar yapıyor.

TED, temsilciliğinin öncesinde Adana'da; bir öğrenci yurdu (TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu) ve TED Adana Koleji ile hizmet veriyordu. Türk Eğitim Derneği kim tarafından kuruldu?

Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; üniversitesi, 40 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.