banner735

Nice Yıllara Hubble

Evreni gözlemlemek için uzaya fırlatıldığı 1990\'dan bu yana insanoğlunun pek çok keşif yapmasını sağlayan emektar Hubble Uzay Teleskobu, bugün 20. yaşını kutluyor.

Nice Yıllara Hubble
banner686

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), doğum günü şerefine, Hubble'ın yeni Wide Field Camera 3 sistemi ile çektiği, 7 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki Carina Nebulası'nın fotoğrafını yayınladı.

banner625
İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble'dan alan dünyanın ilk uzay teleskobu, 24 Nissan 1990'da uzay mekiği Discovery tarafından yörüngesine taşınmış, 1 ay sonra da ilk fotoğrafları yollamaya başlamıştı. Hubble, 20 yıl boyunca kendi güneş sistemimizden uzayın en derin noktalarına kadar bilgi verici yüzbinlerce fotoğraf yolladı.

Uzayda bakımı astronotlar tarafından yapılacak şekilde tasarlanmış tek teleskop olan Hubble için, sonuncusu 2009 Mayıs'ında olmak üzere 5 bakım uçuşu gerçekleştirildi. İlk servis uçuşu 1993 Aralık'ında Hubble'ın görüntüleme hatasının düzeltilmesi için yapıldı.

Astronomların astrofizik alanındaki temel problemlerine çözüm bulmakta büyük yararlar sağlayan yaşlı teleskop, yaptığı pek çok gözlem sayesinde evrenin genişleme oranı başta olmak üzere birçok alanda çığır açıcı sonuçlar doğurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz